26 marca 2020
Najlepszy kredyt hipoteczny, czyli jaki?
Kredyt na mieszkanie to coraz częściej nabywane zobowiązanie celowe, o jakie Polacy starają się w bankach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo rynek mieszkań i domów na terenie całego kraju przeżywa wzmożony rozwój, a polskie społeczeństwo w końcu stać na komfortowe funkcjonowanie we własnych "czterech kątach". Jak jednak wybrać doskonały kredyt hipoteczny?
Czy pod uwagę należy brać tylko jego opłacalność? A może warto pomyśleć również o jakościowej obsłudze klienta czy dodatkowych bonusach? W końcu kredyt hipoteczny (znajdź najlepszą ofertę na https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe) zaciągany jest przeważnie na co najmniej kilkanaście lat.
Kredyt hipoteczny - popularność w Polsce
Zgodnie ze statystykami, już co drugi dorosły Polak posiada jakieś zobowiązanie kredytowe. Największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe na dowolny cel, ale na drugim miejscu plasuje się kredyt celowy, jakim jest właśnie kredyt hipoteczny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nadal tylko nielicznych Polaków stać na to, by nabywać własne mieszkania za gotówkę. Patrząc na średnie ceny rynkowe mieszkań i domów, należy potwierdzić, że kredyt hipoteczny staje się ważnym elementem i wsparciem finansowym w celu zaspokajania priorytetowych potrzeb codziennego funkcjonowania społeczeństwa polskiego.
Warto też podkreślić, że na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a banki dosłownie muszą walczyć o każdego klienta. Wszystko to sprawia, że zobowiązania kredytowe udzielane są na coraz atrakcyjniejszych warunkach, a te ulegają coraz częściej możliwości negocjacji. Tym samym, odpowiadają na potrzeby oraz możliwości spłaty każdego kredytobiorcy. Dobra współpraca z instytucjami bankowymi sprawia, że kredyt hipoteczny jest zaciągany coraz częściej. Należy tutaj zaznaczyć, że większy popyt spowodowany jest również coraz lepszą sytuacją finansową obywateli Polski - wreszcie mamy nie tylko optymalną zdolność kredytową, ale też stać nas na terminową spłatę comiesięcznych rat.
Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to wyjątkowy produkt bankowy, który charakteryzuje się sporą liczbą dodatkowych wariantów. Przede wszystkim jest to zobowiązanie, z jakim wiąże się spore ryzyko kredytowe, więc bank musi je skutecznie minimalizować. Weźmy pod uwagę, że umowa kredytowa opiewa na dużą wartość, to średnio 330 000 złotych, a współpraca pomiędzy bankiem a kredytobiorcą trwa co najmniej kilkanaście lat (przeciętnie jest to 13 lat). To dlatego instytucja bankowa musi mieć pewność, że klient będzie w stanie teraz i w przyszłości regulować comiesięczne raty w wyznaczonym terminie.
Podstawą jest zdolność kredytowa, wyliczana nie tylko na podstawie generowanych zarobków, ale też weryfikacji raportu BIK oraz historii kredytowej. Osoby, które posiadają dużo zobowiązań albo nie spłacają innych kredytów w terminie, raczej nie mają szans na kredyt hipoteczny na mieszkanie. Warto, by każdy ubiegający się o takie zobowiązanie, jeszcze przed złożeniem wniosku samodzielnie oszacował swoje szanse na możliwość współpracy z bankiem. W sieci bez problemu znaleźć można kalkulator kredytu hipotecznego, dzięki któremu zanalizować można wysokość zarobków i kosztów względem raty hipotecznej. Warto to zrobić, zanim bank wyda decyzję negatywną, bo ta niekorzystnie wpłynie na zdolność kredytową w przyszłości.
Pamiętajmy, że nawet najlepszy kredyt na mieszkanie wiąże się z koniecznością spełnienia jeszcze większej ilości warunków specjalnych. Mowa o wkładzie własnym, który dzisiaj wynosi 20% wartości całego zobowiązania, zapłacie prowizji za udzielenie kredytu, wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia czy też zgodzie na ustanowienie zabezpieczenia poprzez wpis do księgi wieczystej nabywanej nieruchomości. W tej sposób bank zabezpiecza się przed ewentualną niewypłacalnością swojego klienta.
Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?
Potencjalny kredytobiorca musi wiedzieć, że nie ma dwóch takich samych zobowiązań kredytowych, a każdy kredyt hipoteczny generowany jest indywidualnie. Bank bierze pod uwagę zdolność kredytową klienta, wartość nieruchomości oraz wartość zaciąganego kredytu. Dopiero wtedy ustalane są warunki konkretnej umowy o kredyt hipoteczny.
Eksperci rynku kredytowego wskazują jednak, że każde zobowiązanie kredytowe tego rodzaju posiada wspólne, obowiązkowe czynniki, na jakie powinien zwrócić uwagę klient. Świetnym narzędziem, które pozwala je porównać, patrząc na co najmniej kilka aktualnych ofert różnych instytucji bankowych, jest ranking kredyt hipotecznego. W takich zestawieniach priorytetem jest oprocentowanie, wysokość raty kredytowej, okres trwania umowy z bankiem, dodatkowe koszty, takie jak prowizje czy konieczność ubezpieczenia. Dopiero wtedy udaje się wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, uwzględniając potrzeby i preferencje każdego kredytobiorcy.