01 grudnia 2022
Najpopularniejsze języki obce, jakich warto się uczyć w 2023 roku
Znajomość języków obcych przydaje się obecnie praktycznie na każdym kroku. Zewsząd otoczeni jesteśmy językiem angielskim, więc dla większości Polaków pozostaje to język pierwszego wyboru w zakresie nauki. Jak się jednak okazuje, sama znajomość angielskiego może w życiu nie wystarczyć. Sprawdźmy, jakich języków obcych warto się aktualnie uczyć.
Jakie są najpopularniejsze języki na świecie?
Gdybyśmy spojrzeli na aktualne statystyki, okaże się, że tak bardzo promowany w mediach i kulturze język angielski wcale nie jest najpopularniejszy na świecie. Zgodnie z wyliczeniami portalu Ethnologue z 2017 roku, angielski zajmuje dopiero trzecie miejsce za hiszpańskim i chińskim. To właśnie mowa używana w Państwie Środka posiada największą liczbę użytkowników.
Dlaczego zatem w polskich szkołach nie uczymy się chińskiego, a hiszpański jest rzadko spotykanym wyborem?
Żyjemy w takiej części świata, gdzie to właśnie angielski uważany jest za znacznie bardziej przydatny. Ponadto, jest on stosunkowo łatwy w nauce, co przekłada się na jego rosnącą popularność. Dzięki znajomości angielskiego, Polacy mogą porozumiewać się z wieloma innymi narodami, dla których również jest to język drugiego wyboru.
Może jednak warto rozszerzyć swoją wiedzę o kolejny język? Niezależnie od tego, jakiego języka obcego chcesz się uczyć, sprawdź ofertę korepetycji na platformie BUKI. Czekają tam na Ciebie tysiące ogłoszeń wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli. Znajdź mowę, która stanie się Twoim nowym „konikiem” i zapisz się na wysokiej jakości zajęcia – stacjonarnie lub online!
Najpopularniejsze języki obce w Polsce w 2022 roku
W naszym kraju od lat niezmiennie króluje język angielski. Uczą się go już coraz młodsze dzieci, uczęszczające na zajęcia w żłobkach i przedszkolach.
Co więcej, sporo rodziców decyduje się również na dwujęzyczne wychowanie w domu. Wówczas jeden z rodziców porozumiewa się z dzieckiem wyłącznie w języku angielskim, co ma dodatkowo wpływać na rozwój znajomości tej mowy.
Jednakże na angielskim nie kończy się edukacja językowa w Polsce. W szkołach podstawowych i średnich uczniowie często mają do wyboru jeden z dwóch lub trzech wykładanych języków (obok angielskiego). Również studenci zwykle muszą uczęszczać na lektorat z języka obcego, niezależnie od kierunku, na jakim się uczą.
Wśród najczęściej wybieranych języków obcych wymienić należy niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. Niektóre szkoły proponują też lekcje języka rosyjskiego, a w prywatnych placówkach można trafić na zajęcia z chińskiego.
Trendy językowe się zmieniają – przykładowo, rosyjski nie jest dziś tak popularny, jak jeszcze parę lat temu. Czy również w kolejnych latach będziemy świadkami zmiany mody na języki obce?
Jakich języków warto uczyć się w 2023 roku?
Ze względu na obecną sytuację geopolityczną w naszym regionie, coraz więcej sensu ma nauka języka ukraińskiego. Z drugiej strony, znajomość rosyjskiego nadal jest potrzebna, zarówno na rynku pracy, jak i w kontaktach z uchodźcami.
Warto również pielęgnować języki mniejszościowe i etnolekty, takie jak język śląski, kaszubski czy łemkowski. Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie mówi się dialektem czy gwarą, kultywuj lokalną mowę. Jest to ogromny skarb, którego nie zastąpi nam żaden język obcy.
Z kolei osoby mieszkające bliżej granic, powinny skupić się na poznaniu języków swoich sąsiadów. Przykładowo, na Górnym Śląsku, oprócz godki, warto też „liznąć” nieco czeskiego i niemieckiego. Mieszkasz na Podlasiu? Sięgnij po podstawy litewskiego i białoruskiego!