Wiadomości
12 grudnia 2015Nie dla kopalni
Specjaliści ostrzegają: na lata zablokowane zostaną tu wszelkie inwestycje, a później nastąpi ekologiczna katastrofa.
Nie słabną emocje związane z opublikowaną przez Ministerstwo Środowiska „Białą księgą ochrony złóż kopalin”. W dokumencie tym ujęto złoża, które w przyszłości będą wydobywane, a do czasu wybudowania kopalni objęte będą ochroną prawną i planistyczną. Są wśród nich złoża Gostyń, Oczkowice, Krzywiń, Mosina i Czempiń.
- Przez lata, być może przez dziesięciolecia, nie moglibyśmy budować dróg, nowych domów, zakładów pracy. To oznacza powolne wymieranie gmin objętych rządowym planem – mówi Bernard Turski.
Budowa kopalni węgla brunatnego zmieni rolniczy region w pustynię. Woda gruntowa opadłaby tak nisko, że degradacji uległyby pola i lasy na obszarze 12 000 km kwadratowych. Powoli schłyby jeziora i stawki. Z mapy zniknęłoby kilkadziesiąt miejscowości.
- W latach siedemdziesiątych udało się obronić tę ziemię przed budową kopalni. Niestety złoża kuszą kolejnych rządzących. Musimy działać, aby nasze dzieci i wnuki mogły tu nadal żyć i pracować - przkonuje starosta Turski. - Zapraszam wszystkich na spotkanie ze specjalistami, podczas którego będzie można poznać zagrożenia przed jakimi stoimy.
Otwarte spotkanie informacyjne z udziałem ekspertów poświęcone zagrożeniom związanym z budową kopalni i objęciem ochroną złóż węgla odbędzie się w piątek, 18 grudnia, o godzinie 11.00 w Kościańskim Ośrodku Kultury. Jego organizoatorem jest Starosta Kościański i legnicka Fundacja „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.
Ministerstwo Środowiska czeka do 15 grudnia na opinie w sprawie strategicznych złóż węgla w Polsce. Protesty samorządów powiatu kościańskiego zostały wysłane. Jak zareagują rządzący?
Więcej o zagrożeniach związanych z planami wykorzystania złóż węgla brunatnego w aktualnym wydaniu Gazety Kościańskiej
Zgłaszasz poniższy komentarz:
A ja chcę taniego węgla. Łżą. Trzeba zrobić kontrspotkanie i wyjawić całą prawdę.