Wiadomości
09 czerwca 2024Nie jest źle, ale trzeba przygotować się na wydatki
Wodociągi Kościańskie przeprowadziły kontrolę techniczną dwóch zbiorników wody pitnej na Stacji Uzdatniania Wody Jesionowa. To pierwsza taka kontrola od momentu ich powstania.
Ze Stacji Uzdatniania Wody Jesionowa pochodzi 60-70% wody dostarczanej mieszkańcom Kościana, Kiełczewa, Kokorzyna, Kurzej Góry, Pelikana, Sierakowa i Szczodrowa. Stację wybudowano w 1995 roku. W tym samym roku powstał także pierwszy zbiornik retencyjny wody pitnej, a to oznacza, że działa on nieprzerwanie blisko 30 lat. Drugi zbiornik wybudowano w 2009 roku. Oba zbiorniki mają taką samą pojemność i łącznie pomieszczą ok. 4000 metrów sześciennych wody uzdatnionej.
Przeprowadzenie ekspertyzy technicznej zbiorników wymagało dokładnego przygotowania i zachowania w jej trakcie szczególnych środków ostrożności.
To pierwsza taka kontrola techniczna zbiorników wody pitnej od momentu ich powstania – mówi Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich. - Wiązała się z koniecznością opróżnienia najpierw jednego, a potem drugiego zbiornika na kilka dni. Kiedyś takie działanie mogłoby spowodować trudności w dostawie wody. Teraz mamy jednak zupełnie inną sytuację. W ostatnich latach przeprowadziliśmy szereg remontów i inwestycji, które podniosły poziom bezpieczeństwa i pewności dostaw wody do naszych odbiorców.
Między innymi rozbudowano Stację Uzdatniania Wody Łazienki, wykonano połączenie magistrali wody surowej, co pozwala przekierowywać wodę z danego ujęcia na każdą ze stacji. Duże znaczenie miało także prowadzone od kilka lat etapowe czyszczenie magistrali wody surowej na odcinku od lasu kurzogórskiego do SUW Jesionowa.
Dzięki wcześniejszym inwestycjom SUW Jesionowa pracowała bez zakłóceń nawet na jednym zbiorniku – podkreśla Borkowski.
Przed przystąpieniem do ekspertyzy konieczne było wypompowanie wody ze zbiornika, umycie go w środku i przeprowadzenie badań powietrza. Czynności te zajęły aż 3 dni. Sama kontrola techniczna zbiornika trwała kilka godzin.
Po ekspertyzie kilka dni poświęcono na przywrócenie każdego ze zbiorników do bezpiecznej pracy. W pierwszej kolejności zbiornik zalano wodą z dużą ilością chloru w celu dezynfekcji. Następnie dokonano zrzutu tej wody i ponownego płukania bez chloru. Na koniec przeprowadzono badania laboratoryjne. Łącznie każdy z obiektów był wyłączony z eksploatacji przez około półtora tygodnia.
Ekspertyza starszego zbiornika wykazała, że jego stan techniczny nie zagraża w chwili obecnej dalszemu użytkowaniu, ale nie podjęcie prac remontowych w krótkim czasie może doprowadzić do jego znacznego pogorszenia. Stan techniczny drugiego, młodszego zbiornika jest dużo lepszy i wymaga mniejszych prac remontowych.
Remont naszych zbiorników wody pitnej w najbliższych latach jest nieunikniony, jednak na podstawie oceny obecnego stanu technicznego, wiemy, że mamy jeszcze trochę czasu i możemy się do niego odpowiednio przygotować – mówi prezes Wodociągów Kościańskich. - Ponadto przygotowujemy się do wykonania projektu rozbudowy i przebudowy Stacji Uzdatniania Wody Jesionowa, a także wybudowania nowych studni głębinowych, znacznie głębszych niż te, które posiadamy. Realizacja tych zadań mogłaby się odbyć jednak tylko w przypadku otrzymania środków zewnętrznych, dlatego nieustannie obserwujemy możliwości pozyskania dofinansowania.
Wykorzystano materiały prasowe Wodociągów Kościańskich
Wszystkie czynności wewnątrz zbiornika wykonywano w specjalnych ubraniach ochronnych oraz nowych gumowcach, których podeszwy każdorazowo chlorowano.
Oba zbiorniki mieszczą łącznie ok. 4000 m3 wody uzdatnionej.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Woda to czysty biznes nie rozumiem po co dofinansowywać skoro cena wody jest i tak już wysoka a wpompowane powietrze powoduje wzrost objętości wody ,innymi słowami powietrze sprzedane w cenie wody -nie ma powodu aby się nie opłacało