Wiadomości
13 września 2018Nie wyjadą karetki?
[AKTUALIZACJA - protest zawieszony] Ratownicy medyczni z kościańskiego pogotowia i oddziału ratunkowego zaostrzają protest. Domagają się podwyżki płac.
Aktualizacja - 15.09.2018 - protest zawieszony -> http://www.koscian.net/Protest_zawieszony,31801.html
W kościańskim szpitalu pracuje 23 ratowników medycznych. Sześciu zatrudnionych jest na umowę o pracę, siedemnastu prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi w ramach kontraktów. Ratownicy podkreślają, że ich wynagradzanie jest nieadekwatne do odpowiedzialności która na nich ciąży i kosztów, jakie muszą ponosić na stałe doskonalenie zawodowe.
Wniosek o renegocjację płac ratownicy złożyli na ręce dyrektora kościańskiego szpitala na początku lipca. Odbyły się dwa spotkanie dotyczące płac, które nie przyniosły rezultatów. Ratownicy domagają się zrównania ich płac z pielęgniarkami zatrudnionymi w ratownictwie medycznym. Oznacza to podwyżkę o ponad tysiąc złotych. Szukając źródeł finansowania wskazują, że pogotowie przynosi szpitalowi zysk w wysokości ponad miliona złotych rocznie.
Dyrekcja odpowiada, że przyjęcie propozycji płacowych ratowników oznacza dla szpitala zwiększenie wydatków o ponad milion złotych rocznie.
- Nie mamy tych pieniędzy – mówi Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie i wyjaśnia, że z zysku, który przynosi pogotowie finansowane są działy niedochodowe. - Szpital jest całością. Mamy jeden budżet, do którego wpływają pieniądze i z którego finansujemy całą działalność.
- Niestety dotychczasowe rozmowy nie przyniosły rezultatów. Czujemy się zlekceważeni – mówi Michał Błaszkowski, ratownik medyczny. - Od niedzieli wznawiamy protest. Może się zdarzyć, że karetki nie wyjadą na teren powiatu. Kierownik pogotowia poinformował dyrekcję, w drugiej połowie września będą braki dyżurowe w Zespołach Ratownictwa Medycznego
Czasu na porozumienie jest niewiele. Już dziś jedna z karetek nie miała obsady. Dyrekcja musiała dokonać przesunięć pracowników na oddziale ratunkowym, aby karetka mogła pełnić dyżur. Od niedzieli problem ten może dotyczyć wszystkich karetek.
O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. Więcej na temat pracy i płacy ratowników medycznych kościańskiego szpitala w kolejnym numerze Gazety Kościańskiej.
Oświadczenie
Kościan, dnia 13.09.2018r.
Grupa zawodowa ratowników medycznych pracująca w Zespołach Ratownictwa Medycznego i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kościanie dnia 4 lipca 2018 roku złożyła na ręce Dyrektora wniosek o renegocjacje warunków wynagrodzenia.
Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zwiększyła kompetencje ratowników medycznych, zakres ich obowiązków oraz odpowiedzialności. Rozszerzono listę leków oraz zakres zabiegów wykonywanych przez członków ZRM typu P. Wymaga się od nas ciągłego doskonalenia zawodowego, zdobywania punktów edukacyjnych, co jest związanie z dużymi nakładami finansowymi nie refundowanymi przez pracodawcę.
Środowisko pracy członków ZRM i SOR jest często niebezpieczne. Obserwujemy wzrastającą agresję pacjentów. Ilość wyjazdów ZRM oraz ilość pacjentów zgłaszających się do SOR zwiększyła się w ostatnich latach, co przełożyło się na psychiczne i fizyczne obciążenie pracowników.
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2017 r poz. 2195 tj.) system działa na obszarze województwa na podstawie wojewódzkiego planu działania systemu sporządzanego przez wojewodę.
Jesteśmy świadomi, iż w ostatnich latach nakłady z NFZ na Państwowe Ratownictwo Medyczne sukcesywnie są zwiększane, o czym świadczy kalkulacja kosztów do Wojewódzkiego planu działania systemu PRM dla województwa wielkopolskiego. NFZ na podstawie planu działania sytemu przekazuje środki finansowe dysponentom Ratownictwa Medycznego. Składniki kosztów funkcjonowania ZRM w powiecie kościańskim przedstawione są na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Pomimo złożonego wniosku Dyrektor zbagatelizował sytuację. Na skutek braku chęci porozumienia i konstruktywnych propozycji ze strony Dyrekcji grupa zawodowa ratowników medycznych zaostrzyła protest. W między czasie Kierownik Pogotowia poinformował o brakach dyżurowych w ZRM w drugiej połowie września.
Na prośbę ratowników medycznych odbyły się dwa spotkania, które nie doprowadziły do porozumienia z powodu braku zainteresowania rozwiązaniem trudnej sytuacji. Uważamy że zostaliśmy zlekceważeni.
W przypadku dojścia do porozumienia ratownicy medyczni zatrudnieni w Zespołach Ratownictwa Medycznego skłonni są do pełnienia obowiązków służbowych na rzecz mieszkańców powiatu kościańskiego.
Oświadczamy iz grupa zawodowa ratowników medycznych pełniąc każdego dnia służbę zawsze dbała o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Głęboko ubolewamy nad zaistniałą sytuacją. Obawiamy się że może to mieć niekorzystny wpływ na działania systemu.
Z poważaniem
Ratownicy Medyczni
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kosztem poszkodowanych ? żenujące wyrafinowanie z ich strony. Zmieńcie robotę jak wam nie pasuje. Siłą nikt was tam przecież nie trzyma.