Wiadomości
23 maja 2013Nie wylądują na działkach
Kościański szpital podjął starania o budowę lądowiska dla śmigłowców medycznych na terenie byłej cukrowni. Zrezygnowano z rozpatrywanej wcześniej lokalizacji na ogródkach działkowych na tyłach liceum. Jeśli lądowisko nie powstanie do końca roku szpital nie będzie mógł ubiegać się o kontrakt na oddział ratunkowy.
Pod koniec kwietnia „Gazeta Kościańska” poinformowała o zaawansowanych staraniach szpitala o przejęcie terenu ogródków działkowych położonych za I LO. Miałoby tam powstać całodobowe lądowisko dla śmigłowca. Każdy szpital prowadzący oddział ratunkowy musi posiadać taki obiekt od 1 stycznia 2014 roku.
Obecnie w Polsce działa 212 lądowisk przyszpitalnych zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W Wielkopolsce jest ich 15, z czego normy rozporządzenia spełnia 11. Najbliższe działają przy szpitalach w Lesznie, Puszczykowie, Nowym Tomyślu i Poznaniu. Trwa budowa lądowiska w Śremie.
Minimalne lądowisko to kwadrat o boku 25 metrów. Przepisy dokładnie określają wysokość przeszkód jakie mogą się pojawić na osi lądowania w odległości do 600 metrów od centrum lądowiska. Z tego powodu obiekt taki nie może powstać na terenie szpitala. Trzeba było szukać innych lokalizacji, do których dojazd karetką nie będzie dłuższy niż 5 minut.
Znalezienie takiego terenu nie było łatwe, ponieważ miasto posiada gęstą zabudowę. Ostatecznie wskazano na ogródki działkowe na tyłach liceum ogólnokształcącego. Miasto przystąpiło do działań mających na celu pozyskanie terenu. Przejęcie byłoby kosztowne ponieważ wiązałoby się z wypłaceniem odszkodowań za zlikwidowanie 24 ogródków działkowych.
Działki jednak ocaleją ponieważ szpital podjął decyzję o zakupie terenu przy ul. Nacławskiej. Trwają negocjacje dotyczące ceny gruntu.
Ile trzeba będzie wydać na budowę lądowiska? W Legnicy wystarczył milion złotych, kosztorys dla Ostródy opiewa na dwa miliony, a w Inowrocławiu wydano 3,2 miliona. Ile zapłaci kościański szpital jeszcze nie wiadomo.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kolejny niepotrzebny przepis. Brakuje pieniędzy na leki a muszą budować lotnisko. W Gazecie Kościańskiej pisano, że w ciągu roku taki śmigłowiec ląduje tu tylko 5 razy!