Wiadomości
06 października 2017Nieprzeciętni

Po raz 27. redakcja Wiadomości Kościańskich przyznała nagrody za nieprzeciętne dokonania w życiu społecznym i gospodarczym oraz wyróżnienie „Dobry gospodarz”.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj w cichowskim Soplicowie. Nagrodą za nieprzeciętność jest statuetkę z brązu, przedstawiającą tytułową stronę „WK” wykonana przez znanego poznańskiego rzeźbiarza Michała Gołąbka. Z kolei dobry gospodarz otrzymuje rzeźbę wykonaną w drewnie autorstwa kościańskiego artysty Mariana Malińskiego.
Laureatką nagrody za nieprzeciętność w kategorii „za serce ” została Renata Majorek z Kościana.
Społeczniczka, instruktor do spraw kulturalno-oświatowych. Od dwóch lat pedagog w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kościanie. Działaczka grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Kościanie. Instruktor, wychowawca lub komendant 20 obozów dla dzieci niepełnosprawnych.
W Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie założyła i prowadziła kabaret dla dorosłych „Lutownica”, i dla dzieci pracowników „PINeZKA”.
W Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach z grupą niewidomych prowadziła radiowęzeł, zespół muzyczny, założyła miesięcznik wydawany w wersji papierowej, w brajlu i w wersji dźwiękowej, prowadziła teatr i Klub Ludzi Ciekawych Świata „Gaja”.
Przez pięć lat była koordynatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gubinie, gdzie założyła i prowadziła grupę poetycko-teatralną UTW-ór.
Dwa lata temu założyła w Kościanie grupę teatralną AMAND, która skupia aktorów w wieku 50+.
Laureatką nagrody za nieprzeciętność w kategorii „Za regionalizm” została Jolanta Nowicka ze Starych Oborzysk.
Nauczycielka matematyki i informatyki, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, prezes „Centrum Rozwoju Gminy Kościan”.
Liderka w aktywizacji mieszkańców do działań promujących rozwój gminy, rozwijania partnerstwa i współpracy między instytucjami i organizacjami społecznymi. Inicjatorka i realizatorka kilkunastu projektów kulturalno-edukacyjnych.
Co roku organizuje letnie lub zimowe obozy wypoczynkowe dla uczniów z biednych rodzin. Jest opiekunem szkolnej drużyny harcerskiej. Laureatka wielkopolskiego konkursu „Obywatelka Poszukiwana”.
Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan, którego celem są działania na rzecz rozwoju środowiska lokalnego.
Autorka i współautorka kilkudziesięciu projektów, na realizację których pozyskała blisko 500 tys. zł ze środków samorządowych, regionalnych i unijnych.
Laureatem nagrody za nieprzeciętność w kategorii „Za regionalizm” został Krzysztof Pieśniak z Kluczewa.
Kowal. Zawodowo poszedł w ślady ojca, kowala z sześćdziesięcioletnią praktyką. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola”, które od 20 lat prowadzi z rodziną w Kluczewie koło Przemętu.
„U Kowola” dorośli i dzieci mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś i wygląda dzisiaj życie na wsi, przypatrzeć się pracy w kuźni i gospodarstwie.
Dom, w którym oferuje noclegi liczy około 150 lat, kiedyś mieszkali w nim kowale. Rodzina Pieśniaków kupiła go w 1912 roku. Kiedy przeprowadzili się do nowego domu, postanowili wynajmować starą chatę letnikom.
W jego gospodarstwie organizowane są zielone szkoły dla dzieciaków, które często pierwszy raz na żywo oglądają kozy, krowy, świnie, mogą pogłaskać królika, zrobić masło lub pojeździć na starych hulajnogach.
Laureatem nagrody za nieprzeciętność w kategorii „Za przedsiębiorczość” został Mirosław Litke z Kościana.
Założyciel i prezes Zarządu Spółki INSTAL-FILTER SA. w Kościanie. związany z ochroną środowiska pod ponad 20 lat.
Szczyci się doświadczeniem zdobytym przy nadzorowaniu budowy ponad 600 instalacji przemysłowych do ochrony powietrza.
Kierowana przez niego firma jest liderem w branży ochrony powietrza i skupia się na wykonywaniu instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji dla energetyki i ciepłownictwa.
W Kościanie projektuje się instalacje, które usuwają z gazów do 99,9 procent zanieczyszczeń.
W ubiegłym roku firma oddała do użytku nowoczesny zakład przy ul. Północnej w Kościanie z dwiema halami produkcyjnymi i biurowcem.
Nagrodę za nieprzeciętność „Za wspieranie uzdolnionej młodzieży” otrzymało Towarzystwo Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie.
Poprzez realizowany od 20 lat pogram stypendialny Towarzystwo wspiera zdolnych i ambitnych uczniów z powiatu kościańskiego w zdobywaniu wykształcenia i ich wszechstronnym rozwoju.
Tak o działaniu stowarzyszenia mówi jego prezes – dr. hab. Cezary Trosiak: - Stwierdzenie, że młodzież jest przyszłością każdej społeczności, to nie jest slogan. To dla nas zobowiązanie i nakaz, to coś realnego, wymagającego codziennej pracy i wsparcia. Nie tylko finansowego, lecz również emocjonalnego, gdyż często młodzież ma obniżone poczucie własnej wartości. Dostrzeżenie jej przez Stowarzyszenie traktuje jako wyróżnienie i motywację do rozwijania swoich zdolności. Niezmarnowane aspiracje, niezmarnowany potencjał możliwości, to jest coś co procentuje. Widzimy to śledząc losy naszych stypendystów.
Ponadto po raz dwudziesty trzeci redakcja „WK” przyznała wyróżnienie za działalność samorządową - „Dobry Gospodarz”. Tytułem tym uhonorowano Adama Lewandowskiego burmistrza Śremu.
Laureat jest burmistrzem od roku 2006 roku. O rok krócej przewodniczy Zarządowi Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości.
Dzięki jego inicjatywie powstały dwa fundusze pożyczkowe, gmina Śrem weszła do Aglomeracji Poznańskiej, a następnie została członkiem Stowarzyszenia Metropolia Poznań, którego Adam Lewandowski jest wiceprezesem.
Jego staraniom zawdzięcza się uruchomienie połączenia autobusowego Metropolis na trasie Śrem-Poznań.
Dzięki jego wysiłkom miasto stopniowo „zwraca się ku rzece Warcie”. Powstała nowa promenada, restauracje, trasy spacerowe i rowerowe, trwają starania o budowę portu rzecznego.
Burmistrz działa w Związku Miast Polskich, jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Udziela się w Towarzystwie im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie, które pomaga rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz dba o rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Zabiega o szynowe połączenie powiatu śremskiego z powiatem kościańskim linią kolejową Śrem – Czempiń.
Fot. Bogdan Ludowicz
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Gratulacje.