Wiadomości
26 listopada 2021Nieprzeciętni
Po raz 30. redakcja „Wiadomości Kościańskich” przyznała nagrody „Za nieprzeciętność”.
Uroczystość wręczenia wyróżnień za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i życia społeczno-gospodarczego Ziemi Kościańskiej odbyła się 25 listopada w skansenie filmowym Soplicowo w Cichowie.
Statuetkę z brązu, przedstawiającą tytułową stronę „WK”, otrzymują raz w roku wybitne postacie – regionaliści, dziennikarze, działacze społeczni i samorządowi oraz przedsiębiorcy. Tym razem wyróżniono sześć osób. Pięcioro odebrało nagrody osobiście, a mieszkający w Szwecji Maciej Zaremba-Bielawski otrzyma statuetkę pocztą.
Laureatami 30 edycji nagród „WK” zostali:
Nagroda specjalna – siostra Maria Bagińska
Skromna. Nie zabiegająca o dobra doczesne. Zapatrzona w ideę św. Wincentego a’Paulo - życie poświęciła bliźnim. Służbie Bogu i Człowiekowi oddała się całym sercem. Chełmno, Gniezno, Zabrze - Biskupice, Kórnik, Tczew, znowu Chełmno, Bydgoszcz, Kościan, Buk, Kościan – wszędzie wnosi ze sobą uśmiech, radość i dobroć. Pokochała Kościan i Kościan pokochał ją. Tutaj przeżyła wiele lat. Urodziła się w Krzczonowie koło Lublina, do postulatu zakonnego wstąpiła w 1975 roku, a pierwsze śluby złożyła w 1980 roku. Była katechetką. W Kościanie wspierała chorych i bezdomnych, pomagała w opiece nad kaplicą szpitalną siostrze Zofii Cieśli, a po jej śmierci sama podjęła się tego dzieła, pełniąc także posługę organistki. Ceni wiedzę. Po studiach w Bydgoszczy, została magistrem teologii z dyplomem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uwielbia muzykę, zna się na malarstwie - ukończyła w Katowicach kurs plastyczny. Jest drugą szarytką uhonorowaną przez „Wiadomości”. Pierwszą była siostra Klara – Jadwiga Zimmermann, która otrzymała nagrodę WK „Za serce” za rok 1990.
Za pióro - Maciej Zaremba-Bielawski
Dziennikarz, pisarz, publicysta i reporter największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Urodził się w Poznaniu w 1951 roku. Syn dra med. Oskara Bielawskiego, patrona kościańskiego sanatorium, i Elżbiety z domu Immerdauer. Wyemigrował do Szwecji z matką i rodzeństwem w 1969 roku. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w stanie wojennym. Jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał do Polski z pomocą dla „Solidarności”. Przy okazji zbierał materiały i publikował je w prasie szwedzkiej pod pseudonimem Zaremba. Jako dziennikarz ujawnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiącach „niepożądanych” obywateli. Jego publikacje wywołały burzliwą, międzynarodową debatę o eugenice. Poświęcił jej także obszerne opracowanie „Higieniści. Z dziejów eugeniki”. Laureat Nagród Akademii Szwedzkiej, Wielkiej Nagrody Dziennikarskiej [za artykuły „Polski hydraulik”]. Ostatnia jego książka, w polskim przekładzie, zatytułowana „Dom z dwiema wieżami”, nawiązuje do dzieciństwa autora, które spędził w Kościanie. Otrzymał za nią w ubiegłym roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż literacki. Doktor honoris causa Wydziału Prawa, Uniwersytetu w Lund. Członek PEN Clubu.
Za regionalizm - Zenon Jóźwiak
Urodził się w 1957 roku w Wielichowie, absolwent kościańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Ekonomista z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Wybitny znawca dziejów oręża polskiego. Współzałożyciel Instytutu im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie. Członek zespołu redakcyjnego pisma „Grot” - zeszyty historyczne. Członek Zarządu Koła 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie, członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Autor licznych referatów wygłaszanych w trakcie kościańskich sesji, poświęconych m.in. Powstaniu Wielkopolskiemu, dziejom Policji Państwowej, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Współautor „Słownika powstańców wielkopolskich Ziemi Wielichowskiej” i biogramów Kościaniaków - Kawalerów Krzyża Virtuti Militari. Jest kierownikiem Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie.
Za przedsiębiorczość – Piotr Domagała, twórca i właściciel P.P.H.U. „MAGIK”
Firma powstała w 1997 roku. Jest liderem wśród firm zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacji. Bogate doświadczenie, nowoczesne zaplecze technologiczne oraz wsparcie działu projektowego umożliwiają dobór optymalnych rozwiązań, poprawiających efektywność i równocześnie obniżających koszty produkcji. Podejmowane inwestycje i wdrażane nowości zapewniają wysokiej jakości usługę w konkurencyjnej cenie. Firma angażuje się w życie lokalnej społeczności wspierając finansowo różnego rodzaju inicjatywy. Jest strategicznym sponsorem klubu piłkarskiego OBRA 1912 Kościan oraz kilku zawodników żużla. Wspiera klub piłki ręcznej i organizację kościańskiego półmaratonu.
Za serce - Fundacja Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju koło Śremu
Fundacja prowadzi schronisko dla dziewięciu gmin z powiatów: śremskiego, kościańskiego i gostyńskiego. Jest organizacją pożytku publicznego. Misją fundacji jest zwalczanie złego traktowania i bezdomności zwierząt. Rocznie do schroniska trafia ich około 600. Spośród nich 95 procent znajduje dom i nowych właścicieli. O podopiecznych dbają wyspecjalizowani opiekunowie, etatowy lekarz i technik weterynarii, fizjoterapeuta dla zwierząt i konsultacji behawioralnych. Bezdomne, czy odebrane wskutek interwencji psy i koty są badane pod kątem stanu zdrowia i zachowania. Przytulisko jest miejscem otwartym. Rocznie odnotowuje kilkanaście tysięcy gości. Dogodne usytuowanie poza miastem umożliwia spacery z psami. Obsłużenie tak dużej grupy gości jest możliwe dzięki wsparciu m.in. grupy wolontariuszy. Nagrodę odebrał prezez fundacji Jerzy Semeniuk.
Obok nagród „Za nieprzeciętność” redakcja przyznaje wyróżnienia za działalność samorządową „Dobry Gospodarz”. Jego 26. laureatem został: Jacek Nowak - burmistrz Krzywinia
Wybrany na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Krzywiń 11 lat temu. Trzykrotnie wygrał wybory samorządowe w I turze. Od kilku lat lider gminnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, współtwórca Stowarzyszenia Aktywny Samorząd. Zbudował skuteczny zespół współpracowników. W ekspresowym tempie skanalizował Krzywiń. Postawił na zrównoważony rozwój miasta i sołectw, przyjazną przestrzeń dla rozwoju gospodarczego i społecznego, odnowę i rewitalizację wsi, rozwój oświaty. Wspiera organizacje społeczne w procesie budowy aktywnego społeczeństwa.
Fot. Hanna Danel, Dariusz Borowski
Zenon Jóźwiak, Jacek Nowak, Jerzy Semeniuk, Maria Bagińska, Jerzy Wizerkaniuk, Piotr Domagała.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Cały wszechświat nam zazdrości.