Wiadomości
19 września 2019Nieprzeciętni
Po raz dwudziesty dziewiąty redakcja ,,Wiadomości Kościańskich’’ przyznała nagrody ,,Za nieprzeciętność’’.
Statuetkę z brązu, obrazującą tytułową stronę ,,Wiadomości Kościańskich’’, przyznaje się za nieprzeciętne dokonania mające znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej. Laureatom XXIX edycji nagrody wręczono podczas czwartkowej gali w soplicowskim dworku w Cichowie.
Nagrody otrzymali: Antoni Szulc i Anna Hryniewicz-Szulc ze Śmigla - „Za promowanie kultury na różnych płaszczyznach”, Marek Chwistek ze Wschowy – „Za obiektyw”, Romuald Pawlik i Teresa Pawlik z Kościana - „Za przedsiębiorczość” oraz (po raz trzeci) Jan Ludwiczak z Olszy k. Śremu - „Za całokształt poczynań biznesowych i sponsorskich”. Ponadto po raz XXV redakcja „WK” przyznała wyróżnienie za działalność samorządową „Dobry Gospodarz”. Jubileuszowym laureatem został Maciej Kasprzak, były wiceburmistrz Kościana.
Relacja z uroczystości w środowej Gazecie Kościańskiej
Fot. Bogdan Ludowicz
Informacje o laureatach
Antoni Szulc jest malarzem, ceramikiem, instruktorem plastyki i nauczycielem kilku pokoleń dzieci, młodzieży i dorosłych amatorów plastyki w śmigielskim Centrum Kultury. Przez wiele lat opiekował się miejscowymi wiatrakami, a w jednym z nich był gospodarzem galerii malarstwa. Organizator i zarazem uczestnik licznych plenerów malarskich. Jest pomysłodawcą utworzenia w 1989 roku miejsca kulturalnych spotkań w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu, gdzie do 2015 roku miały miejsce cieszące się dużym powodzeniem kameralne koncerty muzyczne, spektakle teatralne oraz wernisaże malarstwa, rzeźby i fotografii.
Anna Hryniewicz-Szulc jest absolwentką toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Sztuk Pięknych. Od 2008 roku kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kościanie, pracując z osobami niepełnosprawnymi. Swoje prace malarskie wykonuje w różnych technikach, a w jej twórczości charakterystyczne są obrazy olejne w ciepłych barwach, z tajemniczym światłem. Jest specjalistką w malowaniu akwarelą na jedwabiu w technice własnej tzw. „collage jedwabne”. Zajmuje się też batikiem, ceramiką i dekoracjami malarskimi na meblach. Jest autorką wielu własnych malarskich wystaw w kraju i za granicą. O jej twórczości nakręcono film emitowany przez telewizję TVN-Style.
Marek Chwistek ze Wschowy – leśnik i kulturoznawca. Przez wiele lat był kustoszem XVII-wiecznego cmentarza, przekształconego w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie. Fotografia jest jego pasją od czasów studenckich, a od kilkunastu lat fotografuje profesjonalnie. Najchętniej przyrodę, ale nie unika fotoreportażu czy portretowania. Jest autorem ponad 20 albumów, w tym wydanego właśnie „Powiatu kościańskiego”. W twórczości towarzyszy mu nieustający zachwyt nad tym, co odkrył w dzieciństwie – nad pięknem sztuki i przyrody, ale także ludzi, którzy po tej przyrodzie się kręcą i różne sztuki wyczyniają.
Romuald Pawlik i Teresa Pawlik z Kościana. Właściciele spółki FOLPLAST, założonej w 1990 roku przez Ryszarda Pawlika i Romualda Pawlika. Z niewielkiej rodzinnej firmy przeobraziła się w prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, zatrudniające dziś ponad 200 osób, i sprzedające 40 procent swojej produkcji na zagranicznych rynkach. FOLPLAST produkuje różnorodne opakowania z tworzyw sztucznych począwszy od folii termokurczliwych poprzez folie budowlane, kaptury termokurczliwe oraz stretch hood po skomplikowane jeśli chodzi o strukturę warstw folie techniczne.
Jan Ludwiczak z Olszy k. Śremu - Przez kilkanaście lat prezesował Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Gierłachowie. Od 30 już lat jest prezesem Agro-Handlu w Mościszkach, spółki uchodzącej dziś za potentata na rynku mięsnym. Jako działacz i darczyńca przez wiele lat był społecznym prezesem Fundacji Pomocna Dłoń. Sponsorował wielu żużlowców, a przez 10 lat był strategicznym sponsorem piłkarskiego Klubu Obra Agro-Handel Kościan, który do dziś finansowo wspomaga. Znaczące kwoty łoży też na Klub Jeździecki Agro-Handel, którego jest twórcą i właścicielem, a który od kilkunastu już lat w rankingach Polskiego Związku Jeździeckiego jest najlepszym Klubem w Polsce.
W 2003 roku powołał i jest prezesem Fundacji Orła Białego, której celem jest krzewienie idei przedsiębiorczości, wspomaganie lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych. Każdego roku na cele charytatywne przeznacza kilkaset tysięcy tysięcy złotych.
Maciej Kasprzak, były wiceburmistrz Kościana. W latach 2007-2019 odpowiadał m.in. za pozyskiwanie środków finansowych, strategię rozwoju miasta, ochronę środowiska, gospodarkę terenami zielonymi, promocję miasta i turystyki. Był także odpowiedzialny za kontakty z mediami, przygotowanie imprez kulturalnych i edukacyjnych oraz reprezentację miasta. Jest współautorem projektu rewitalizacji parku miejskiego, przebudowy wieży ciśnień, rewitalizacji kanału Obry obejmującego m.inn. budowę jazu i zatok kajakowych. Jest także autorem corocznej gry miejskiej „Kryptonim Wolność”, organizowanej ku pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo Kasprzak a państwo p. Z firmy F. to jakieś nieporozumienie chyba.