Wiadomości
08 września 2011Nieprzeciętni 2011 (foto)
Po raz dwudziesty pierwszy wręczono nagrody Wiadomości Kościańskich. Statuetkę z brązu obrazującą tytułową stronę WK przyznaje się za nieprzeciętne dokonania mające wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej.
Nagrody wręczono w czwartek, 9 września, podczas uroczystego spotkania w cichowskim Soplicowie.
Laureatami XXI edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” zostali:
„Za przedsiębiorczość” – Ryszard Kozak i Zbigniew Stodolski, właściciele firmy FKS Okucia Okienne i Drzwiowe Sp. z o.o. w Bronikowie. Ich zakład rozpoczął działalność w 1998 roku od wytwarzania klamek aluminiowych i zatrudniał cztery osoby. W ciągu 13 lat działalności FKS stała się firmą, która z powodzeniem funkcjonuje na europejskim rynku. Obecnie zatrudnia 140 pracowników, dysponuje prawie 8 tys. m. kwadratowych powierzchni produkcyjnej i eksportuje ponad 70 proc. swoich produktów. Rocznie firma produkuje 4 miliony klamek okiennych i 300 tys. drzwiowych.
„Za wierność tradycji” – Zbigniew Domagała właściciel firmy Rzeźnictwo-Wędliniarstwo z Turwi. Jest to zakład z tradycjami, który działa od stu lat. Założył go dziadek obecnego właściciela Tomasz Domagała, przejął jego syn Kazimierz, który z kolei przekazał ją swojemu synowi Zbigniewowi. Obecnie firma zatrudnia 45 pracowników. Zbigniew Domagała, po jej przejęciu utworzył nowoczesną ubojnię, chłodnie, magazyny wędlin, w ostatnich latach dobudował wędzarnię. 150 gatunków wyrobów produkuje się w tradycyjny sposób z wykorzystaniem dobrych, sprawdzonych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Szczególną popularnością cieszy się przysmak szynka w kaszy, ale smakosze cenią sobie także szynkę staropolską, kiełbasy białą i śląską oraz golonkę. Za swoje wyroby firma otrzymała wiele nagród.
„Za pióro” – starszy brygadier w stanie spoczynku Piotr Bielicki z Kościana. Strażak i pedagog, instruktor harcerski. Wychował rzeszę strażaków zawodowych i ochotniczych. Był strażakiem zawodowym w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Kutnie, Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Piotrkowie Trybunalskim i Kościanie; w latach 1992-1995 był zastępcą komendanta w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie, następnie zastępcą komendanta wojewódzkiego PSP w Wałbrzychu. Od połowy 1997 r. w stanie spoczynku. Autor bądź współautor około 200 publikacji i opracowań w tym 27 książek najczęściej o charakterze podręcznikowym z zakresu dydaktyki zawodowej, psychologii działań ratowniczych, taktyki gaszenia pożarów i historii ochrony przeciwpożarowej. Piotr Bielicki jest współtwórcą serii wydawniczych: „Biblioteka szkolna” i „Biblioteka strażaka ochotnika”. Współpracował z pismami branżowymi: warszawskimi „Przegląd Pożarniczy” i „Strażak”, krakowskim „Magazynem 998” i katowickim „W Akcji”. W latach 1990-1996 pozostawał członkiem rady redakcyjnej, był zastępcą redaktora naczelnego specjalistycznego magazynu „Zagrożenia”, który ukazywał się w Gdańsku w latach 1996-2000. Obecnie jest członkiem i instruktorem OSP w Kościanie.
„Za regionalizm” – Teresa Wiśniewska z Racotu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była nauczycielką w Kamieńcu i Racocie, gdzie następnie została wicedyrektorką i dyrektorką szkoły podstawowej. Jest autorką i współautorką książek historycznych o Ziemi Kościańskiej. W 2004 r. ukazały się „Dzieje szkoły w Racocie”, których jest współautorką. Dwa lata później opublikowała monografię „Gryżyna. Dzieje wsi wielkopolskiej”. Jej ostatnim dziełem jest obszerna monografia „Racot. Perła wielkopolskiej wsi”, wydana w 2010 r. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Ponadto, po raz XVII redakcja przyznała wyróżnienie za działalność samorządową „Dobry Gospodarz”. Otrzymał je burmistrz Kościana Michał Jurga. Magister historii – absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu był nauczycielem i dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Kościanie, wicekuratorem oświaty w Lesznie, wicestarostą w Kościanie. Długoletni radny miejski i działacz samorządowy. Urząd burmistrza sprawuje po raz drugi. Jest inicjatorem rewaloryzacji Parku Miejskiego. Znany z troski o historyczne tradycje Ziemi Kościańskiej. Jest współtwórcą i przewodniczącym powiatowego zespołu ochrony pomników walki i męczeństwa w Kościanie.
Relacja z uroczystości w środowym wydaniu Gazety Kościańskiej
Zgłaszasz poniższy komentarz:
pani adamczak lansuje sie gdzie moze ale coz kazdy orze jak moze :P