Wiadomości
19 maja 2023Niezwykły portret mieszkańców gminy Śmigiel
Przejechali 420 kilometrów i sfotografowali 623 osoby. W ramach projektu „Fotografowie wędrowni” stworzyli niezwykły portret mieszkańców gminy Śmigiel. Mowa o twórcy i członkach grupy Masters od Photography.
Wernisaż wystawy zdjęć „Fotografowie wędrowni” odbył się w czwartek, 18 maja, w poewangelickiej kaplicy w Śmiglu. W wydarzeniu wzięli udział członkowie grupy Masters od Photography (Mistrzowie Fotografii) Śmigiel, jej założyciel i mentor Sławek Skrobała, władze gminy, obecny i poprzedni dyrektor miejscowego Centrum Kultury oraz niektóre z osób, których portrety trafiły na wystawę.
Wszystko zaczęło się cztery lata temu od telefonu Eugeniusza Kurasińskiego, ówczesnego dyrektora Centrum Kultury w Śmiglu, do uznanego fotografa i artysty Sławomira Skrobały. Dyrektor zaproponował fotografowi prowadzenie zajęć w Śmiglu. Tak narodziła się grupa „Masters od Photography”
Uczyłem wcześniej na warsztatach, tyle że zajmowałem się teorią fotografii i sztuki. Tu musiałem uczyć fotografii od podstaw. Kieruję grupę w stronę ambitniejszego fotografowania, pokazuję im prace wielkich fotografów i przekonuję, że wielka fotografia może powstawać także w małym Śmiglu. I powstaje… - mówił kilkanaście miesięcy temu na naszych łamach Sławek Skrobała, doświadczony fotoreporter, dokumentalista, członek Polskiego Związku Artystów Fotografików.
Krokiem ku wielkiej fotografii było skłonienie grupy do podjęcia się realizacji dużego projektu „Fotografowie wędrowni”, podczas którego odwiedzili wszystkie miejscowości gminy i portretowali ich mieszkańców.
Projekt pośrednio odwołuje się do tradycji fotografów wędrownych z przeszłości. Byli oni niezwykłym zjawiskiem społecznym na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku i pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Wędrowali po prowincji pieszo, na rowerach od wsi do wsi, od miasteczka do miasteczka, ze swoimi wielkimi, często własnej konstrukcji, aparatami. Oferowali mieszkańcom usługi fotograficzne. Dzięki ich pracy możemy podejrzeć ówczesny świat, jak wyglądali ludzie, w jakie stroje ubierali się, jak wyglądało ich otoczenie, jak żyli i umierali. Postanowiliśmy wyruszyć w podobną podróż i odwiedzić wszystkie miejscowości w gminie Śmigiel, oferując mieszkańcom bezpłatne portrety, które staną się częścią wielkiego, społecznego portretu gminy – mówi Sławek Skrobała.
Podczas fotograficznej podróży ośmioro fotografów, wspieranych przez siedmiu fotografów z młodszej grupy „Mistrzów” przejechało 420 kilometrów, odwiedziło 38 miejscowości i sfotografowało 623 osoby, z których 408 uwiecznionych zostało na pojedynczych portretach. Najstarsza ze sfotografowanych osób, w dniu zrobienia zdjęcia miała 97 lat, a najmłodsza pół roku. Odnotujmy, że do zdjęć nie udało się przekonać mieszkańców tylko jednej wsi. Pomimo zachęt żaden z mieszkańców Machcina nie stanął przed fotografami.
Na wystawie prezentujemy 29 dużych portretów i ponad sto, mniejszych odbitek zdjęć grupowych i zdjęć dokumentujących proces realizacji projektu. Najtrudniej było nam wybrać zdjęcie osoby, która będzie twarzą 'mwystawy – mówi Piotr Biały, członek grupy Mistrzowie Fotografii Śmigiel.
Z tysięcy zdjęć wybrano zdjęcie mieszkańca Parska. Jego, powiększona do dużych rozmiarów sylwetka, góruje nad pozostałymi, prezentowanymi w kaplicy zdjęciami.
To co robiliście przez dwa lata jest wyjątkowe i wy jesteście wyjątkowi. Podziwiam, że wam się chciało, i że znaleźliście na to czas. Powstały wyjątkowe zdjęcia – mówiła Małgorzata Adamczak, burmistrz Śmigla do fotografów obdarowując ich liliami.
Wystawę można obejrzeć w najbliższą sobotę i niedzielę (20 i 21 maja) w godzinach 14:00 - 18:00 oraz w następną niedzielę (28 maja) w tych samych godzinach. W pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: 602 607 812.
Autorami zdjęć projektu "Fotografowie wędrowni" są: Piotr Biały, Miłosz Dopierała, Katarzyna Gruszko, Ewa Gucińska, Piotr Szudra, Paulina Stróżyk, Sławomir Mielcarek, Marcin Walewicz. (s)
Zdjęcia z wernisażu: Paweł Sałacki
Mistrzowie Fotografii ze Śmigla
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jestem pod wrażeniem i podziwiam. Ciekawe czy taki projekt ktoś by przeszczepił na naszą kościańską ziemię ? Szacunek za to co zrobili.