Wiadomości
14 maja 2019Noc Muzeów w Kościanie i Turwi - AKTUALIZACJA
W sobotę na kolejną Noc Muzeów zapraszają Muzeum Regionalne w Kościanie i Stowarzyszenie Przyjaciół Gorzelni Turew.
Filmowa Noc Muzeów
AKTUALIZACJA - z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne Kino Plenerowe zostanie przeniesione z Wałów Żegockiego na Rynek.
Po raz pierwszy Kościańska Noc Muzeum odbędzie poza Ratuszem, w której swą siedzibę ma Muzeum Regionalne im. dra Henryka Florkowskiego. Tegoroczna, ósma edycja będzie miała charakter filmowy. Dodatkowo w trakcie seansów będzie możliwość skorzystania z caffe pod chmurką.
O godz. 20.30 kościaniacy będą mogli obejrzeć cykl edukacyjny zatytułowany „Jan Matejko - Historia w ożywionych obrazach" (2014-2016) w reżyserii Marka Brodzkiego. Widzowie będą mieli okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy. W filmie zostaną zaprezentowane następujące dzieła Jana Matejki: ,,Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965’’, ,,Unia lubelska’’, ,,Kazanie Skargi’’ i ,,Konstytucja 3 Maja 1791 r.’’.
O godz. 21.30 będzie można obejrzeć film z serii ,,Muzeum utracone’’ pt. ,,Pamięć jest kluczem’’. Opowiada on o najważniejszych dziełach, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i które udało się odzyskać.
Na finał, o godz. 22 pokazana zostanie odnowiona cyfrowo wersja filmu Stanisława Barei ,,Poszukiwany, poszukiwana’’ z 1973 r. Saper, elektryk wysokich napięć i... jak się okazuje muzealnik, to zawody podwyższonego ryzyka. Cóż ma począć biedny kustosz gdy nie zgadza się muzealna inwentura? Wszakże nie skradziono tubki kremu, kubka śmietany czy paczki gumy do żucia, ale zaginęło dzieło sztuki!
Noc w gorzelni
Stowarzyszenie Przyjaciół Gorzelni Turew i Top Farms Wielkopolska zapraszają w sobotę na Noc Muzeum w stuletniej gorzelni w Turwi. Zaplanowano trzy wejścia. W rolę przewodnika wcieli się kierownik gorzelni Grzegorz Konieczny.
Muzeum mieści się na terenie funkcjonującej od 1918 r. Gorzelni Turew. Zgromadzono w nim W dokumenty, przyrządy i maszyny związane z historią gorzelnictwa. Przed budynkiem gorzelni stanęły m.in. stuletnie pompy parowe do zacieru i kocioł parowy z początku XX w.
Wszystko to będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Ponadto zwiedzający prześledzą cały cykl produkcyjny, a na koniec odwiedzą salę degustacyjną, która zyskała zupełnie nowy wystrój. Muzeum zwiedzić będzie można w trzech 50-60-osobowych grupach. Wejścia zaplanowano na godz. 18, godz. 20 i godz. 22.
Dla zwiedzających przygotowano także niespodziankę. Co to będzie? Dowiedzą się ci, którzy odwiedzą w sobotę turewską gorzelnię.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Będzie degustacja?