Wiadomości
27 lutego 2017Nowa, czy zabytkowa?
Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków wiaty peronowej na stacji w Kościanie.
Trwająca od kilku lat przebudowa linii kolejowej E59 obejmie w tym roku odcinek z Czempinia do Leszna. Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację torów, sieci trakcyjnej i peronów na wszystkich stacjach i przystankach kolejowych. Po remoncie perony w Kościanie będą wyglądały tak samo, jak perony na zmodernizowanych już stacjach od Czempinia do Poznania.
Nie każdemu podoba się taka koncepcja. W październiku ubiegłego roku Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa wystosowało pismo do odpowiedzialnej za inwestycję spółki PKP PLK, w którym poproszono o zachowanie i wyremontowanie ponad stuletniej wiaty kolejowej i zamontowanie wzdłuż torów przezroczystych ekranów akustycznych.
W odpowiedzi PKP PLK wykluczyło pozostawienie na peronie wiaty z początku XX wieku, wskazując, że jednym z celów modernizacji linii jest stworzenie jednolitego stylu i wyglądu stacji, dlatego istniejąca wiata zostanie zastąpiona nową. Kolej nie widzi też możliwości zamontowania w mieście wyłącznie przezroczystych paneli akustycznych. Nie spełniają one bowiem norm pochłaniania dźwięku narzuconych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Po odmowie inwestora Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa wystąpiło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie wiaty peronowej do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. W połowie lutego konserwator postanowił wszcząć w tej sprawie postępowanie administracyjne i dopuścił do udziału w nim WTOZK w charakterze organizacji społecznej. Na początku marca mają się odbyć oględziny wiaty. Jeśli wiata zostanie wpisana do ewidencji zabytków kolej będzie musiała zmienić projekt i harmonogram prac.
Sonda
Jaka wiata powinna chronić podróżnych po remoncie stacji?
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Dobrze by było, żeby wiata po odnowieniu pozostała. Bardzo podobne odnowione wiaty pozostawiono na stacjach: Brzeg oraz Strzelce Opolskie i pewnie nie tylko. Myślałem, że władze samorządowe zadbały już dawno o wizerunek tej stacji i jest to ustalone. Ekrany akustyczne pełne rzeczywiście pochłaniają lepiej ale jak wyglądają po 2-3 latach, można zobaczyć w drodze do Poznania.