Wiadomości
15 czerwca 2018O dobro zajęcy
Podsumowano jedenasty rok realizacji powiatowego programu regulacji liczebności lisa w obwodach łowieckich powiatu kościańskiego.
Celem programu jest restytucja zająca szaraka. Miniony rok podsumowano na spotkaniu w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Z zaproszenia starosty Bernarda Turskiego skorzystali myśliwi, przedstawiciele kół i obwodów łowieckich i naukowcy ze Stacji Badawczej PZŁ.
Szczegółowe dane z realizacji programu w latach 2017/2018 przedstawił Maciej Budny, kierownik Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. Na zlecenie rządu myśliwi zajmowali się dzikami, w ramach ograniczenia wystąpienia na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń ASF. To zmniejszyło aktywność myśliwych w programie.
Marcowe, nocne liczenie zajęcy i lisów pozwoliły ustalić, że na 1000 ha mamy 7,7 lisa i 28 zajęcy. W ubiegłym roku lisów było 9,2 sztuki. Populacja zajęcy jest na stabilnym poziomie. W przypadku lisów pozyskano ich w tym sezonie 518 sztuk. Wielkość ta nadal nie pozwala uznać, że zwierzyna drobna, w tym zające są bezpieczne, a ich populacje mają szanse na wzrost i rozwój.
Poza zmniejszaniem liczby drapieżników w ramach programu rozdawane są rolnikom nasiona gorczycy, które wysiewane są jesienią na polach, gdzie drobna zwierzyna, w tym zające, znajdą schronienie.
Podczas podsumowania wręczono nagrody najaktywniejszym myśliwym sezonu. Nagrody odebrali: Jacek Wasielewski z Koła Knieja Poznań, Waldemar Kostrzyński z Koła Ryś Kościan, Krzysztof Kuciak z Koła Knieja Kościan i Adam Jankowski z Koła Knieja Poznań, którzy byli aktywni w końcówce sezonu. W całym sezonie byli to: Jacek Wasielewski z Koła Knieja Poznań, Krzysztof Kuciak z Koła Knieja Kościan i Marek Ostrowski z Koła Szarak Krzywiń. Odebrali oni upominki, a zwycięzca statuetkę - drewnianą rzeźbę zająca.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jeż na kamieniu: za dużo zajęcy!!!