Wiadomości
25 sierpnia 2023Oczyszczalnia będzie produkować prąd
Na kościańskiej oczyszczalni ścieków rozpoczęto prace montażowe kontenera i słupa instalacji kogeneracyjnej, która będzie wytwarzać energię elektryczną.
W trakcie procesu oczyszczania ścieków odzyskiwany jest biogaz, który Wodociągi Kościańskie wykorzystują do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Gazu jest jednak kilkukrotnie więcej i jego nadmiar musiał być wypalany.
Na początku roku Wodociągi Kościańskie podpisały umowę z firmą, która wbuduje na oczyszczalni ścieków instalację kogeneracyjną, dzięki której podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
Wytworzony w ten sposób prąd będzie wykorzystywany w procesie technologicznym oczyszczania ścieków, co pozwoli zaspokoić obecne zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną w kilkudziesięciu procentach. Inwestycja powinna się zwrócić w kilkanaście miesięcy mówił na naszych łamach w styczniu Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich.
Instalację zaprojektowała i wybuduje firma TEDOM Poland z Katowic. Zgodnie z warunkami przetargu oddanie do użytkowania instalacji kogeneracyjnej planowane jest do 30.11.2023 r. Przewidywana moc elektryczna jednostki kogeneracyjnej wyniesie ok. 0,1 MW.
Dzięki produkcji prądu z biogazu będziemy mogli zniwelować straty finansowe spowodowane drastycznym wzrostem cen energii mówi prezes Borkowski.
Budowa instalacji kogeneracyjnej to kolejny krok Wodociągów w kierunku odnawialnych źródeł energii. Od jesieni ubiegłego roku spółka korzysta na oczyszczalni ścieków oraz na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej z instalacji fotowoltaicznych. Łącznie mają one wyprodukować w ciągu 25 lat ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej.
Spółka „Wodociągi Kościańskie” inwestycję realizuje w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji. Koszt budowy, jaki Spółka poniesie na budowę wyżej wymienionej instalacji to brutto 2 644 500 zł, z czego planowane do rozliczenia w formie przyznanej dotacji jest 1 370 000 zł.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Mmm... Pysznie! Jeszcze tylko maczek i już nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba. Kościan rozwinął się tak, że już bardziej się nie da!