18 Kwi 2022
Oczyszczanie twarzy - jakie kroki należy wykonać?
Jak dbać o cerę? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas, w końcu każdego dnia na rynku kosmetycznym pojawiają się kolejne nowinki, za którymi nierzadko trudno jest nadążyć. Nowe żele do mycia twarzy, pianki, toniki, kremy, sera – wybór jest naprawdę przeogromny. W dodatku na uwadze trzeba mieć indywidualne potrzeby skóry, które mogą się różnić w zależności od jej rodzaju, wieku, a nawet pory roku. Niezależnie jednak od tego, czy zmagamy się z jakimiś problemami skórnymi, jednym z ważnych etapów pielęgnacji jest bez wątpienia oczyszczanie. Czego nie powinno w nim zabraknąć?
Regularne oczyszczanie twarzy jako przepis na piękną cerę
Nawet jeśli nie dostrzegamy tego na pierwszy rzut oka, każdego dnia skóra naszej twarzy ma styczność z wieloma zanieczyszczeniami. Mowa nie tylko o tych, które mogą unosić się w powietrzu, ale także o bakteriach i drobnoustrojach znajdujących się na dotykanych powierzchniach, które nierzadko przenosimy na twarz poprzez dłonie. Ponadto niezależnie od typu cery codziennie wytwarzane jest sebum, czyli nasze naturalne nawilżenie produkowane przez gruczoły łojowe. Jeśli dodać do tego makijaż, po który sięga wiele z nas, szybko zrozumiemy, że na powierzchni skóry może zalegać wiele zabrudzeń, które należy usunąć.
Właśnie taki cel ma systematyczne oczyszczanie twarzy, które powinniśmy przeprowadzać dwa razy dziennie: nie tylko wieczorem, ale również rano (nocą skóra także się poci i wytwarza sebum). Oprócz usuwania zanieczyszczeń ten zabieg pozwala na odświeżenie cery i jej przygotowanie na dalsze kroki pielęgnacyjne. Żeby jednak był on skuteczny, nie wystarczy wyłącznie żel do mycia twarzy – warto jest zachować pewną kolejność i zastosować właściwie dobrane produkty. W związku z tym jak dbać o cerę, jeśli chcemy poprawnie ją oczyszczać?
Jak dbać o cerę podczas oczyszczania twarzy?
Może się wydawać, że oczyszczanie skóry to jedynie szybki demakijaż i ewentualnie przemycie twarzy wodą. Tymczasem to, jakich produktów użyjemy, jaki sposób aplikacji zastosujemy oraz czy wykonamy prawidłowo poszczególne czynności ma decydujący wpływ na ostateczny rezultat oczyszczania. O czym zatem pamiętać, jeśli chcemy odpowiednio zatroszczyć się o cerę już na tym etapie pielęgnacji?
Krok pierwszy: demakijaż
Choć jest to coś oczywistego, zdecydowanie warto o tym przypomnieć: nigdy nie kładźmy się spać w makijażu! Warstwa kosmetyków kolorowych zalegających na naszej twarzy może blokować pory i utrudniać skórze oddychanie. Tym samym nietrudno o silniejsze przetłuszczanie się, a nawet o niedoskonałości. Dlatego też wieczorna rutyna pielęgnacyjna powinna rozpocząć się od demakijażu.
Do tego celu możemy wykorzystać płyn micelarny, mleczko, balsam lub masło, w zależności od tego, jaką konsystencję produktu do demakijażu preferujemy. W trakcie tego zabiegu pamiętajmy o tym, aby upewnić się, że makijaż został dokładnie usunięty, szczególnie z tak problematycznych miejsc jak linia włosów czy skrzydełka nosa.
Krok drugi: mycie
Sam demakijaż nie wystarczy, aby móc uznać skórę za w pełni oczyszczoną. Dlatego też w tym miejscu powinien przyjść czas na właściwe oczyszczanie, do którego możemy wykorzystać żel do mycia twarzy lub piankę. Wystarczy niewielka ilość nałożona na zwilżoną skórę, którą warto delikatnie wmasować okrężnymi ruchami. Całość należy dokładnie spłukać wodą.
Krok trzeci: tonizacja
Mimo że nie jest to krok absolutnie obowiązkowy, to jednak użycie toniku do twarzy, esencji lub hydrolatu od razu po oczyszczeniu skóry przynosi bardzo pozytywne efekty. Przede wszystkim w ten sposób przywracamy skórze naturalne pH, które może zostać naruszone w trakcie mycia. Ponadto odświeżamy cerę i ostatecznie przygotowujemy ją do wchłonięcia składników odżywczych zawartych w kremach, serach bądź maseczkach. Wystarczy spryskać lub przemyć twarz wybranym produktem.