13 Sty 2019

Od czego zależy wysokość składki OC?

Jeden kierowca płaci za OC 500 zł, podczas gdy inny musi wyłożyć 2500 zł. Skąd tak duża rozbieżność, skoro mówimy o tym samym ubezpieczeniu? Jakie czynniki decydują o cenie obowiązkowej polisy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak wiadomo, nie ma czegoś takiego jak jedna cena OC dla wszystkich kierowców. Każdy właściciel auta otrzymuje indywidualne wyliczenie składki, której wysokość zależy od kalkulacji ryzyka ubezpieczeniowego. Mianowicie im ono wyższe, tym droższe jest ubezpieczenie. Pytanie brzmi więc, jakie czynniki wpływają na ocenę ryzyka przez towarzystwo i cenowo wiążą się z ubezpieczeniem samochodu? Poniżej znajdziesz ich listę wraz z omówieniem.

Marka i model pojazdu

To, jakim samochodem jeździsz, wpływa na wysokość składki. Przykładowo, jeżeli wybierzesz Mercedesa klasy S, zapłacisz więcej, niż gdybyś był właścicielem Skody Octavii, nawet jeśli wszystkie pozostały parametry obu aut byłyby identyczne. Luksusowe i kojarzone ze sportem marki i modele są po prostu trochę w ubezpieczeniu.

Pojemność i moc silnika

W praktyce ważniejszym czynnikiem niż marka i model auta są pojemność i moc jego silnika. Jak można się domyślać, więcej za OC trzeba zapłacić w przypadku pojazdów z dynamicznymi i pojemnymi jednostkami napędowymi niż za auto z silnikiem o standardowej pojemności w przedziale 1000-2000 cm 3.

Sposób korzystania z pojazdu

Rejestrując samochód z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, czekają Cię nie tylko przywileje podatkowe, ale również większe wydatki na OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują samochodowy firmowe jako bardziej ryzykowne, pobierając z tego tytułu większe składki od ich właścicieli.

Miejsce parkowania

Zostawiając samochód na niestrzeżonym parkingu lub ulicy, ryzyko powstania szkody, a co za tym idzie – składka na OC są siłą rzeczy nieco większe, niż gdyby był on parkowany w garażu czy na strzeżonym, wydzielonym miejscu parkingowym.

Historia ubezpieczeniowa

Historia ubezpieczeniowa kierowcy to jeden z kluczowych czynników kształtujących finalną cenę OC. Największym zaufaniem ze strony towarzystw ubezpieczeniowych cieszą się kierowcy z kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnim doświadczeniem za kółkiem, którzy tak samo długo, rok po roku wykupują polisę i nie notują szkód komunikacyjnych ze swojej winy. Mogą oni korzystać z maksymalnych zniżek za bezszkodową jazdę – w odróżnieniu od niedoświadczonych i młodych kierowców, którzy nie mieli możliwości wypracowania zniżek.

Miejsce zamieszkania

Czy wiesz, że mieszkając w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu, zapłacisz większą składkę, niż gdybyś był zameldowany na podkarpackiej czy świętokrzyskiej wsi? Różnica wynika z faktu, że poruszanie się autem po zatłoczonych ulicach dużych miast wiąże się ze znacznie większym ryzykiem szkody niż jeżdżenie po wiejskich drogach, które są rzadko uczęszczane.

Data urodzenia

Data urodzenia ma istotny wpływ na cenę OC w przypadku młodych kierowców, którzy nie ukończyli 25-30. roku życia. Każda firma ubezpieczeniowa nakłada bowiem duże zwyżki na młode osoby, stosując różne limity wieku, powyżej którego te zwyżki znikają.

Stan cywilny

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że kierowcy znajdujący się w związku małżeńskim są mniej ryzykowni i jeżdżą bezpieczniej niż ludzie samotni, którzy z tego tytułu muszą płacić nieco większą składkę na OC.

Liczba dzieci

Ta sama zasada tyczy się potomstwa – jeśli masz dwoje lub więcej dzieci, otrzymasz korzystniejszą ofertę na OC, niż gdybyś był bezdzietny. Chcąc się dowiedzieć, jakie formalności są niezbędne do zamówienia polisy, przeczytaj, jak wygląda lista dokumentów potrzebnych do zakupu OC .


Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.