Wiadomości
30 czerwca 2022Oszczędzajmy wodę!
Już 173 gminy ogłosiły apele o ograniczenie zużycia wody bądź wydały zakaz użycia wody wodociągowej do celów innych niż bytowe. Na szczęście w Kościanie wody nie brakuje.
Jak podaje blog "Świat wody", już 173 gminy w Polsce ogłosiły apel o ograniczenie bądź wydały zakaz użycia wody wodociągowej do celów inne niż bytowe. W niektórych zakazano podlewania ogródków i napełniania wodą basenów.
Od kilku lat w Kościanie wody nie brakuje. Wielu mieszkańców pamięta przerwy w dostawie wody w latach dziewięćdziesiątych, czy upały roku 2008, kiedy to wody w kranach zabrakło już w maju. Najpierw stracili ją mieszkańcy najwyższych pięter w blokach na Konstytucji, a potem i ci z parteru, i ci z domków jednorodzinnych w okolicach ulicy Szkolnej, a nawet mieszkańcy okolic ulicy Śmigielskiej. Zaczęło jej brakować też na osiedlu Piastowskim. W Szczodrowie i Pelikanie ciśnienie wody obniżyło się o połowę. Reportaże z pozbawionego wody Kościana nadawały ogólnopolskie telewizje i rozgłośnie radiowe. (Link do tekstu z 2008 roku)
Od tego czasu wiele się zmieniło. Miasto przekształciło zakład wodociągów w spółkę, dzięki czemu zwiększono możliwości pozyskiwania pieniędzy na inwestycje. Wybudowano drugi zbiornik retencyjny na ul Jesionowej, uruchomiono nowe studnie, zmodernizowano sieć. Obecnie dobiega końca rozbudowa stacji uzdatniania wody na Łazienkach.
Dzięki tym nakładom, pomimo rekordowych upałów, w Kościanie wciąż można podlewać ogródki i napełniać baseny. Nie oznacza to, że nie powinniśmy oszczędzać wody. Jej zasoby w Polsce są porównywalne do krajów północnej Afryki. Na jednego Polaka przypada 1500 m3 wody na rok, to trzy razy mniej niż na statystycznego mieszkańca Europy.
Jak oszczędzać wodę w okresie suszy?
Według Państwowej Gospodarki Wodnej działania, które pomogą zaoszczędzić wodę w okresie letniej suszy to przede wszystkim:
- zbieranie deszczówki do podlewania roślin ogrodowych;
- nawadnianie roślin w najchłodniejszej porze dnia, kiedy parowanie gleby jest najmniejsze;
- zasiewanie łąk kwietnych, które ograniczają wysychanie gleby;
- gotowanie potraw pod przykryciem, aby ograniczyć parowanie;
- ograniczenie koszenia trawników – wysoka trawa utrzymuje wilgoć w glebie;
- reagowanie na bezcelowe zużywanie wody.
Źródła: swiatoze.pl. stopsuszy.pl, archiwum koscian.net
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Za to ciśnienie mam większe jak sikam niż w kranie