Wiadomości
13 kwietnia 2021Otwarcie w przyszłym roku
Rozpoczynają się wewnętrzne prace budowlane w przedszkolu na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie. Całkowity koszt inwestycji ma sięgnąć 10 milionów złotych.
O kłopotach na jakie samorząd natrafił podczas realizacji inwestycji przypomniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej w budowanym przedszkolu burmistrz Piotr Ruszkiewicz.
Budowa przedszkola wraz ze żłobkiem ruszyła w 2017 roku. Władze miasta postawiły na nowoczesny budynek w technologii pasywnej, który zużywa śladowe ilości energii. Inwestycja realizowana jest etapami. Pierwszym była budowa płyty fundamentowej. Drugi obejmował ściany, stropy i dach. Trzeci obejmował montaż zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej. Ten etap zatrzymał budowę na dwa lata.
– Ogłosiliśmy aż trzy postępowania przetargowe. Pierwszy wykonawca został wyłoniony w 2018 roku, ale nie miał odpowiednich środków i przygotowania. Drugi wykonał zadanie, ale nieprawidłowo. Dopiero trzeci zrealizował to zadanie zgodnie ze sztuką i zaleceniami architekta – mówił podczas konferencji burmistrz Ruszkiewicz.
Okna zamontowano w marcu. Równocześnie przeprowadzono przetarg na wewnętrzne roboty budowlane. Wygrała go firma „BUDOMONT” z Kościana. Umowę podpisano 7 kwietnia.
Zamówienie obejmuje między innymi wykonanie okładzin stropów i ścian, tynkowanie i malowanie, wykonanie posadzek, balustrad, montaż dźwigu osobowego, okien i drzwi wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji i klimatyzacji, kanalizacji zewnętrznej i wewnętrznej, instalacji wody, gazowej i grzewczej, montaż źródła ciepła, wyposażenie kotłowni, wykonanie instalacji elektrycznej i białego montażu.
Prace mają potrwać 32 tygodnie od momentu przekazania placu budowy. Wartość tej części inwestycji wyniesie 4 448 572 zł brutto.
Łącznie, cała inwestycja ma kosztować około 10 milionów złotych. Na pociechę pozostaje fakt, że koszty ogrzewania i chłodzenia budynku pasywnego są dziesięciokrotnie niższe w porównaniu do tradycyjnych budynków, co oznacza bardzo niskie koszty eksploatacji. Budynek nie będzie emitował zanieczyszczeń powietrza i dwutlenku węgla. Od strony południowej obiekt ma duże okna, tak aby zapewnić dopływ naturalnego światła. Zimą słońce będzie źródłem ciepła. Latem dopływ promieni słonecznych będą ograniczały automatyczne żaluzje. Świeże powietrze będzie dostarczane mechanicznie. Zanim dostanie się do przedszkola, będzie filtrowane.
• Zgodnie z projektem wznoszony budynek o powierzchni użytkowej 1600m2 ma być siedzibą sześciu oddziałów przedszkola oraz jednego oddziału żłobka. Będzie w nim przebywało 180 dzieci.
• Na parterze znajduje się szatnia, kuchnia, żłobek, dwa odziały przedszkolne dla najmłodszych dzieci oraz olbrzymi hol z antresolą pełniący również rolę sali do przedstawień i występów. Charakterystyczną cechą tej części jest wewnętrzny dziedziniec, na którym znajdować się będzie ogród skalny ze sztucznym spadem wody.
• Na piętrze znajdują się cztery oddziały przedszkola oraz sala fizjoterapii połączona z tarasem służącym do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
• Drugie piętro w całości zajęte będzie przez pomieszczenia administracyjne i techniczne budynku.
• Wszystkie piętra połączone są windą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Cała "konferencja prasowa zorganizowana w budowanym przedszkolu" składała się z jednej, czterozdaniowej wypowiedzi burmistrza i 0 (słownie: zera) pytań dziennikarzy? To jakaś nowa, świecka tradycja?