Wiadomości
25 grudnia 2018Pamięć o powstańcach
W czwartek, 27 grudnia, będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.
Program obchodów.
Kościan
27 grudnia o godzinie 12. na Placu Niezłomnych zostanie odsłonięta tablica dla upamiętniająca stulecie odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego.
Po uroczystościach w Muzeum Regionalnym w Kościanie otwarta zostanie wystawa poświęcona 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego pt.: „Udział Mieszkańców Ziemi Kościańskiej w Powstaniu Wielkopolskim”.
Wydarzenia towarzyszące:
27 grudnia - godz. 10:00 – III zawody ziemi kościańskiej w pływaniu dzieci i młodzieży z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego - Kryta pływalnia w Kościanie,
27 grudnia - godz. 11:30 - Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich - Plac Ignacego Paderewskiego w Kościanie.
29 grudnia - godz. 17:00 - Koncert w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego ,,...bo sen nasz cudowny, złoty..."- sala widowiskowa KOK - wstęp wolny.
29 grudnia - godz. 23:00 - 6ekonstrukcję akcji "Wolność" z 1918 roku.
29 grudnia 1918 roku o godz. 23:00 rozpoczęła się akcja o kryptonimie „Wolność”, która wyzwoliła Kościan. Dokładnie w jej 100-lecie, w sobotę 29 grudnia 2018 roku o godz. 23:00 zrekonstruujemy jej przebieg. Zapraszamy więc wszystkich do udziału w tym wydarzeniu – czytamy w komunikacie Muzeum Regionalnego w Kościanie. - Spotkanie rozpocznie się w Ratuszu, w miejscu z którego wyruszyli skauci, następnie wraz z rekonstruktorami udamy się na teren dawnego pruskiego garnizonu.
Wydarzenie trwać będzie godzinę i zakończy się zapaleniem zniczy na Placu Ignacego Paderewskiego. Ze względów organizacyjnych Muzeum prosi o zgłoszenie uczestnictwa osobiście lub telefonicznie (65 512-29-34). Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Gmina Czempiń
Rocznicowe obchody rozpoczną się 27 grudnia o godz. 9.30 w Głuchowie. Na miejscowym cmentarzu odsłonięte zostaną pamiątkowe tablice i emblematy na grobach powstańców wielkopolskich. O godz. 10.30 w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Głuchowie odbędzie się przedstawienie „Droga do wolności”.
Na godz. 12 zaplanowano odsłonięcie tablic i emblematów na grobach powstańców w Starym Gołębinie. Dalsza część uroczystości odbędzie się w Czempiniu.
W Czempiniu o godz. 14 na cmentarzu odsłonięty zostanie zostaną odnowiony nagrobek Stanisława Kuczmerowicza oraz tablice i emblematy na grobach uczestników zbrojnego zrywu. Na godz. 16.30 zaplanowano uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na czempińskim Rynku.
O godz. 17.15 odbędzie się widowisko „Światło i dźwięk”, a o godz. 17.30 pierwsza część widowiska laserowego-multimedialnego Visual Sensation. O godz. 18 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza. Po jej zakończeniu odbędzie się druga część widowiska laserowo-multimedialnego.
Śmigiel
Tradycyjnie w Śmiglu uroczystości rocznicowe organizowane są w styczniu. 11 stycznia o godz. 18 w śmigielskiej farze odprawiona zostanie tam msza, po której przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Rozstrzelanych w Śmiglu odbędzie się apel pamięci.
Natomiast 12 stycznia o godz. 13 przy ul. Leszczyńskiej, naprzeciwko budynku przedszkola odbędzie się plenerową inscenizacja historyczna. Dodatkową atrakcją będą stoiska z rekwizytami z czasów Powstania Wielkopolskiego.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Akcja koscianskich skautów była ważnym wydarzeniem ale trzeba powiedzieć że ten plac Paderewskiego wygląda mizerniutko - dobrze że przy okazji wizyty Prezydenta zrobiono trochę porządku - może przydałby się porządny pomnik i więcej dbałosci o te miejsce.