Wiadomości
17 września 2022Pamięci poległym na Wschodzie
W sobotę, 17 września, przy Krzyżu Katyńskim na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie upamiętniono 83. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.
Na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, delegacje harcerzy, kombatantów i Stowarzyszenia imienia "Kościańskiej Rezerwy Skautowej" złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim w hołdzie poległym na Wschodzie podczas II wojny światowej.
W krótkim wystąpieniu, wydarzenia sprzed 83. lat i ich konsekwencje przypomniał burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.
- 17 września 1939 roku to symboliczny początek sowieckiej dominacji nad Polską trwającej przez kilkadziesiąt następnych lat. Dominacji, z której uwolniliśmy się dopiero w latach 90-tych minionego wieku – mówił Piotr Ruszkiewicz. – Wspominamy te wydarzenia w sytuacji szczególnej. Za naszą wschodnią granicą znów spadają bomby, giną ludzie, popełniane są wojenne zbrodnie. Mamy świadomość, że Ukraińcy walczą także o naszą wolność. O to, aby na tablicach, przy których się spotykamy nie dopisano kolejnych nazwisk mieszkańców Ziemi Kościańskiej poległych lub zamordowanych przez Rosjan. Wspominając, tych którzy polegli w obronie niepodległej Polski, pamiętajmy, że spoczywa na nas obowiązek dbania o wolną ojczyznę. Wzmacniajmy ją codzienną, rzetelną pracą i nie ustawajmy w pomocy tym, którzy tak jak nasi przodkowie, stanęli do walki z brutalnym najeźdźcą.
Drewniany Krzyż Katyński posadowiony jest na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zamordowanych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
A tym co polegli na Wołyniu? było ich wg źródeł (150 -200 tys ofiar???? W Katyniu 22 tyś. Tu dużo i tam dużo więcej. Tez wschód Tylko bardziej południowy. I tam byli głównie cywile. Tak wybiórczo? Nieładnie.