Wiadomości
01 sierpnia 2022Pamięci powstańców
W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego złożono kwiaty pod tablicami pamięci na Placu Niezłomnych w Kościanie.
O godzinie 17. włączono syreny alarmowe. Po minucie ciszy i przemówieniu burmistrza Kościana kwiaty pod tablicami pamięci na Placu Niezłomnych złożył senator Wojciech Ziemniak, delegacje samorządów powiatu, miasta i gminy na czele ze starostą Henrykiem Bartoszewskim, burmistrzem Piotrem Ruszkiewiczem i wójtem Andrzejem Przybyłą oraz delegacje organizacji społecznych. Oprawę uroczystości zapewnili kościańscy harcerze oraz Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne Imienia Kościańskiej Rezerwy Skautowej.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski.
Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło także od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem debat i gorących polemik.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
xxx