Wiadomości
23 sierpnia 2017Piknik z Piastami
Muzeum Regionalne w Kościanie zaprasza na doroczny piknik historyczny. Tym razem poświęcony czasom pierwszych Piastów.
Tegoroczny piknik odbędzie się w ostatnią niedzielę wakacji – 3 września. Muzeum przygotowuje go we współpracy z Drużyną Wojów Piastowskich Jantar, która zajmuje się odtwarzaniem specyfiki wieków średniowiecznych, a dokładniej czasów z okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Jantar jest jedną z największych grup w Polsce i w Europie. Jego członkowie rozpoznawani są po bogatym inwentarzu obozowym, bojowych czarno-żółto-czerwonych barwach, umieszczonych na tarczach. W „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana pomagali przy odgrywaniu scen batalistycznych, uczestniczyli też w sesji zdjęciowej dla „National Geografic”, wybudowali skanseny na Malcie i Lednicy, a także osadę wczesnośredniowieczną na prywatnym gruncie pod Nowym Tomyślem.
- Będą potyczki wojów na miecze i rekonstrukcja bitwy, bo pokazać, jak w X wieku, mogło wyglądać opanowanie naszych ziem - informuje Dariusz Kram, dyrektor kościańskiego muzeum, zachęcając do przyjścia na czterogodzinny piknik całe rodziny.
Na Wałach Żegockiego staną stoiska rzemieślnicze i namiot książęcy Mieszka I, a dzieci, młodzież i dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się jak wyglądało życie lokalnych plemion w tamtych czasach. Będą pokazy wojów w wykonaniu drużyn wczesnopiastowskich, a dla najmłodszych konkursy, m.in. strzelania z łuku i rzutu oszczepem. Wszystko to będzie okraszone dawną muzyką.
Program imprezy:
14:00 - Przemarsz orszaku księcia piastowskiego spod Ratusza na miejsce pikniku.
14:20 - Uroczyste otwarcie pokazów historycznych połączone z wybiciem piastowskiej monety.
14:30 - W świece dawnych wojów – prezentacja uzbrojenia i walk wojów słowiańskich od czasów plemiennych do czasów Bolesława Chrobrego
15:00 - Prezentacja instrumentów słowiańskich i pasterskich połączona z koncertem na dudach historycznych
15:30 - Konkurs dla publiczności średniowieczny „Siłacz” – o tytuł najsilniejszego woja grodu nad Obrą.
16:00 - Z wizytą u średniowiecznych rzemieślników – prezentacja warsztatów.
16:30 - Gry, zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży.
17:00 - Koncert muzyki dawnej na dudach.
17:20 - Pokaz walk i pojedynków.
17:45 - Walna bitwa o ziemię dawnych Obrzan.
18:00 - Życie w średniowiecznej osadzie.
Ponadto prezentacja Dworu Piastowskiego Księcia, Rekwizyty z filmu "Stara Baśń", pokazy dawnego rzemiosła m.in. rogownik, jubiler, kowal, tkacz, garncarz. Gry i zabawy dla dzieci.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Świetnie, ale... Dlaczego tego samego dnia dubluje się imprezy finansowane z publicznej kasy. 3 września rady osiedli postanowiły urządzić na Łazienkach festyn "zakończenie lata". To błąd drogie rady.