Artykuł sponsorowany
30 listopada 2023Piłkarski trening jesienią i zimą - w co się zaopatrzyć?
Pora roku to coś, na co nie mamy wpływu. Możemy jednak zatroszczyć się o swoją odzież i odpowiednie przygotowanie do uprawiania sportu, gdy na dworze jest chłodno. Trenujesz piłkę nożną? Sprawdź, w co zaopatrzyć się jesienią i zimą.
Jak ubrać się na trening piłki nożnej jesienią?
Jesień jest specyficzną porą roku. Właśnie wtedy warunki atmosferyczne mocno się zmieniają. Czasem pojawia się deszcz, innym razem silny wiatr i chłód. Należy więc odpowiednio przygotować się do treningu, zwłaszcza gdy odbywa się na zewnątrz. Musisz zapewnić sobie komfort termiczny, a także ochronić się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jesienią bardzo ważny jest warstwowy strój. Powinien składać się z kilku warstw ubrań. Dzięki temu będziesz mógł w dowolnej chwili je zakładać i zdejmować, w zależności od temperatury. Dzięki wielowarstwowej odzieży i elastycznym ciuchom Twoje ruchy na boisku nie będą skrępowane.
Nie zapomnij również o odzieży termicznej, np. koszulce termoaktywnej czy sportowych legginsach. Najlepiej sprawdzają się oddychające i lekkie materiały, które zapewniają termoregulację. Tego typu tkaniny będą chronić ciało i zapewniać mu ciepło, nawet gdy na dworze będzie bardzo chłodno. Termoaktywna odzież polecana jest również w wilgotnych warunkach. Zadbaj też o to, aby np. rękawice bramkarskie firmy Reusch sprawdzały się podczas jesiennej aury. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w wodoodporną kurtkę, która będzie chronić przed wiatrem i deszczem. Możesz też włożyć na głowę bawełnianą czapkę. Dzięki czapce skutecznie osłonisz przed wiatrem tę szczególnie wrażliwą część ciała.
Trening piłki nożnej zimą – co włożyć?
Zimą warunki do treningu piłki nożnej stają się bardziej ekstremalne. Powinieneś zadbać więc zarówno o swój komfort, jak i bezpieczeństwo w trakcie uprawiania sportu. Zimą warto włożyć więcej elementów garderoby, ubierając się warstwowo. To ważne, zwłaszcza gdy trenujesz na świeżym powietrzu. Każda warstwa, najlepiej termoaktywna, zapewni Ci doskonałą izolację cieplną. Dzięki takim ubraniom ochronisz ciało przed utratą ciepła. Zimą nietrudno o przeziębienie. Właśnie dlatego należy zadbać o strój, zanim wyjdziesz z domu na trening.
Nie zapomnij również o butach piłkarskich. Powinny być dopasowane do warunków atmosferycznych. Jak wiadomo, zimą nie są one najłatwiejsze. Właśnie dlatego podeszwy butów powinny pewnie trzymać się nawierzchni – nawet wilgotnej i śliskiej. Obuwie musi mieć też odpowiednią izolację termiczną. W utrzymaniu ciepła z pewnością pomoże noszenie termicznych, możliwie grubych skarpetek. Pamiętaj również o odpowiednim nakryciu głowy i rąk. Wspaniale sprawdzą się m.in. kominy Buff lub bawełniane szaliki. Na treningu nietrudno o utratę ciepła przez głowę. Właśnie dlatego zimą wręcz wymagane jest noszenie czapki. Przydadzą się też rękawice i ochraniacze termiczne – zapobiegną utracie ciepła.
O czym jeszcze pamiętać, ubierając się na trening?
Poza głównym ubiorem warto pamiętać również o dodatkowych akcesoriach. Dzięki nim przygotowanie się do treningu piłki nożnej zarówno jesienią, jak i zimą będzie znacznie łatwiejsze. Powinieneś też lepiej poradzić sobie w trudnych warunkach pogodowych. Do przydatnych akcesoriów zaliczają się m.in. okulary przeciwsłoneczne, które pomagają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto pamiętać też o ubraniach, które mogą zapewnić ciału optymalne warunki termiczne i oddychalność. W ciuchach na trening zwracaj szczególną uwagę na odprowadzanie wilgoci i zatrzymywanie ciepła.
Jeśli kompletujesz odzież na trening, np. dla swojego dziecka, zwróć też uwagę na jego wymagania i potrzeby. Niektórzy lubią konkretne marki. Dzieci mają też różnorodne wymagania, jeśli chodzi o aktywność fizyczną, a także komfort termiczny. Jednym może być zbyt ciepło, a innym zbyt zimno w ubraniach. Pamiętaj więc o potrzebach swojej pociechy.
Odpowiedni strój piłkarski na trening powinien umożliwiać zawodnikom skupienie, komfort i swobodne poruszanie się po boisku. Pamiętaj jednak, aby dopasować odzież do aktualnych warunków pogodowych – niezależnie od pory roku.