01 grudnia 2022
Podróżujesz samochodem po Europie? Oto, co musisz wiedzieć!
Podróże małe i duże to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Oczywiście, możliwości jest tutaj mnóstwo - w wiele miejsc dojedziemy pociągiem, autobusem czy nawet rowerem. Dalsze odległości najłatwiej pokonać samolotem. Alternatywą jest także podróż samochodowa, która może być najwygodniejszą i najbardziej opłacalną opcją. W takim wypadku trzeba się jednak odpowiedniego przygotować - tym bardziej, że podróże zagraniczne rządzą się własnymi prawami. Zapraszamy do lektury!
Podróż samochodem to niezależność i wolność
Objazdowa wyprawa samochodowa to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Dzięki takiej taktyce wyjazdowej można odwiedzić wiele krajów lub po prostu miejsc w jednym państwie. Nie trzeba się wówczas martwić terminami lotów, bagażem czy innymi problemami - wszystko możemy mieć pod ręką i nic nas nie ogranicza poza własną wyobraźnią i budżetem. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że do takiej podróży musimy się dobrze przygotować. Co należy zatem zrobić?
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan naszego auta. Tym bardziej że mowa tutaj o naprawdę dużych odległościach, gdzie jakakolwiek usterka może nas kosztować dużo straconego czasu i pieniędzy. Część rzeczy jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie - mowa tutaj np. o ciśnieniu w oponach, stanie koła zapasowego, poziomie oleju czy płynu hamulcowego. Jeśli jednak nie czujesz się w tym pewnie - skorzystaj z pomocy zaufanego mechanika. W zasadzie przegląd techniczny pojazdu to rzecz absolutnie obligatoryjna - należy się z tym uporać na przynajmniej kilka tygodni przed planowaną datą wyjazdu.
Co jeszcze musi się znaleźć w moim aucie?
Cóż, przede wszystkim apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, sprawna gaśnica itd. To niezwykle istotne, bo w niektórych krajach podchodzi się do wyposażenia pojazdu w sposób bardzo rygorystyczny. Niezastosowanie się do takich przepisów może skutkować wysokimi mandatami.
W podróż musimy też wziąć dokumenty (dowód rejestracyjny, paszporty, dowód osobisty, prawo jazdy itd.). Nie zapominajmy również o książeczce serwisowej pojazdy i aktualnym ubezpieczeniem OC. W kontekście ubezpieczeń z całą pewnością powinniśmy też zainwestować w ubezpieczenia zdrowotne (leczenie za granicą jest piekielnie kosztowne, więc lepiej się zabezpieczyć).
Winiety - bez tego ani rusz!
W niektórych krajach europejskich przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest całkowicie darmowy. Mowa m.in. o Danii, Szwecji, Belgii, Niemczech, Finlandii Estonii, Wielkiej Brytanii czy Holandii. W pozostałych miejscach musimy już się liczyć z opłatami, które najczęściej przyjmują formę winiet. Można je kupić elektronicznie lub na stacjach paliw, choć sporo zależy od tego, jaką formę honoruje dany kraj. Przykładowo w Słowenii obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne.
Wybór winiety musi być podyktowany czasem, jakiego potrzebujemy na przejechanie danego odcinka drogi. W wielu miejscach skorzystamy z klasycznego podziału na winiety weekendowe, tygodniowe, miesięczne oraz roczne. Jednym z wyjątkowów jest Szwajcaria - tam obowiązują wyłącznie winiety roczne.
Warto też wiedzieć, że za brak winiet grożą wysokie kary finansowe. Najwyższe są w Słowenii, gdzie możemy dostać mandat w wysokości nawet 800 euro! Więcej na ten temat możecie przeczytać na: Vignetteslovenia.si/pl/.
Naucz się ruchu drogowego za granicą
Podczas zagranicznego wyjazdu niezbędna jest znajomość przepisów ruchu drogowego. W niektórych państwach mogą się one mocno różnić od tego, co znamy np. w Polsce. Różnice wynikają przede wszystkim z dopuszczalnej prędkości oraz wyposażenia pojazdu. Przykładowo, w Norwegii przekroczenie prędkości o zaledwie 20 km/h jest już karane grzywną w wysokości 400 euro. We Włoszech z kolei zapłacimy wyższą karę, jeśli złamiemy przepisy ruchu drogowego podczas jazdy nocą. Niuansów jest tutaj znacznie więcej, dlatego zawsze warto poszczególne kwestie zweryfikować przed wyjazdem.
Pamiętaj także, że w wielu krajach Europy istnieją spore różnice w karaniu kierowców pod wpływem alkoholu. W większości z nich przekroczenie 0,2 promila jest już karane mandatem lub natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. W Słowenii natomiast można prowadzić bezpiecznie samochód, mając nawet 0,5 promila.
Każda podróż samochodowa to unikatowe przeżycie. Dlatego też warto podejmować się takich wyzwań i zwiedzać świat w najwygodniejszy dla siebie sposób. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach granice są otwarte, a miejsc do zobaczenia jest naprawdę mnóstwo.