03 sierpnia 2021

Pompy do opryskiwaczy polowych - jak wygląda eksploatacja i obsługa?

Prowadzenie oprysku wymaga dużej ilości nawozu i sprzętu, który w wydajny sposób rozprowadzi go na polu. W tym wypadku liczy się wydajność tłoczenia substancji płynnych, które trafiają do systemu korzennego roślin.

Prowadzenie oprysku wymaga dużej ilości nawozu i sprzętu, który w wydajny sposób rozprowadzi go na polu. W tym wypadku liczy się wydajność tłoczenia substancji płynnych, które trafiają do systemu korzennego roślin. Decyduje o tym jakość pompy do opryskiwaczy, jej moc i wpływ urządzenia na ciśnienie robocze. Aby oprysk był skuteczny, warto inwestować w sprzęt od znanych producentów, który będzie łatwy w obsłudze i efektywny podczas eksploatacji. 

Wybór pompy do opryskiwaczy – czym się kierować? 

Aby pompa zasilała rozpylacze i mieszadła opryskiwacza, musi posiadać odpowiednią wydajność. Jej wartość określa się na podstawie pojemności zbiornika oraz szerokości belki służącej do oprysków. Warto pamiętać, że każda zmiana konstrukcyjna w opryskiwaczu powoduje konieczność zwiększenia wydajności pracy pompy. Dzieje się tak za każdym razem, gdy wymieniana jest belka polowa lub montuje się mocniejsze rozpylacze. Aby precyzyjnie określić efektywność pompy stosuje się wzór: 

Qp = 1,15 * n * q + 0,05 * Vz 

Qp - wydajność pompy (l/min.) 

n - ilość rozpylaczy na belce, 

q – maksymalny wydatek pojedynczego rozpylacza (l/min.) 

Vz - pojemność zbiornika z nawozem (l) 

Aby obliczenia uwzględniały całkowite zapotrzebowanie opryskiwacza i pozwalały na zachowanie niezbędnej rezerwy przyjmuje się, że: 

  • dla wartości q przyjmuje się największy możliwy wydatek cieczy przy maksymalnym ciśnieniu,
  • wartość referencyjna dla każdego rozpylacza z osobna to około 3-3,5 l/min.

W razie potrzeby można korzystać z danych zawartych w katalogu i instrukcji obsługi maszyny – jest to podstawowe źródło na temat danych technicznych. 

Jakie elementy decydują o wydajności pompy? 

Elementem, który ma wpływ na moc pompy, jest WOM, czyli wałek odbioru mocy. To on przekazuje napęd z silnika traktora na mechanizm ssąco - tłoczący pompy opryskiwacza. Jeśli wydajność pompy znacząco przewyższa możliwości wałka, to zużycie paliwa będzie dużo większe a oprysk stanie się bardziej kosztowny. Podczas testowania pompy eksperci zalecają mierzenie ciśnienia przy nominalnych obrotach silnika i zbiorniku napełnionym wodą do 2/3 objętości. Jeśli manometr wskaże wartość 5 barów, to oznacza, że pompa posiada wystarczającą moc. 

Na czym polega obsługa techniczna pompy do opryskiwacza? 

Obsługa pompy nie jest skomplikowanym zabiegiem i wymaga sprawdzenia kilku parametrów: 

  • jakości uszczelnienia pompy,
  • wartości ciśnienia w powietrzniku,
  • stanu membrany,
  • poziomu oleju na wskaźniku lub w zbiorniku,
  • łożyskowania - elementy wałka nie powinny być poluzowane, a wałek można poddać ruchowi obrotowemu.
  • Pompa do opryskiwacza Annovi Reverberi w dobrej cenie - Sprawdź ofertę: https://agrotech-junoszyn.pl/czesci-zamienne/opryskiwacze/pompy/ 

Jest to standardowe badanie, które obejmuje użytkowanie opryskiwaczy w czasie sezonu. W trakcie zimowej przerwy należy wymienić olej i usunąć z pompy wodę, która w przeciwnym wypadku może zamarznąć i uszkodzić sprzęt. Jest to trudne zadanie - szczególnie w przypadku pomp wielomembranowych, które nie posiadają korków spustowych. W takim przypadku odkręca się króćce służące do tłoczenia cieczy i za pomocą WOM-u usuwa resztki z układu.  

Jak należy używać opryskiwacza, aby był sprawny na co dzień? 

Przed rozpoczęciem sezonu należy przygotować urządzenia do eksploatacji. Przede wszystkim należy opłukać zbiornik, układ do tłoczenia cieczy i rozpylacze. Po skończonej pracy demontuje się filtry, myje i zabezpiecza przed zniszczeniem. Podobnie należy postępować z pompą. Ta ostatnia jest szczególnie narażona na działanie ujemnych temperatur, dlatego zabezpiecza się ją umieszczając w ciepłym pomieszczeniu. Dodatkowo można wlać do pompy płyn stosowany do chłodnic, który będzie kolejnym zabezpieczeniem. Ważne, żeby jego temperatura marznięcia miała jak najmniejsze wartości. Podczas codziennej pracy należy pamiętać o kilku zasadach: 

  1. nie wolno przekraczać określonego poziomu ciśnienia cieczy roboczej – informacja powinna widnieć w instrukcji obsługi,
  2. należy unikać zanieczyszczenia nawozu,
  3. powodem do niepokoju może być zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura,
  4. podczas pierwszego użycia ciśnienie cieczy nie powinno być większe niż ¾ największej dopuszczalnej wartości. 
  5. Sprawdź dysze do opryskiwaczy polowych marki TeeJet na agrotech-junoszyn.pl

Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.