Magazyn koscian.net
2005-08-31 09:30:12Etyka urzędnika

Jaki powienien być powiatowy urzędnik?
Informowaliśmy już, że powiat kościański przystąpił do ogólnopolskiego programu społecznego ,,Przejrzysta Polska’’. Jednym z zadań postawionym przed biorącymi udział w akcji jednostkami było opracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego.
Opracowaniem dokumentu zajął się 7-osobowy zespół, a poszczególne zapisy konsultowano z pracownikami Starostwa Powiatowego w Kościanie. W ośmiu paragrafach spisano zasady, którymi są zobowiązani kierować się urzędnicy z powiatu. Przy wykonywaniu swoich obowiązków urzędnik ma przestrzegać zasad praworządności, bezinteresowności i bezstronności, uczciwości i rzetelności, odpowiedzialności, obiektywizmu, jawności postępowania, dbałości o dobre imię urzędu i pracowników, godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim, uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwładnymi i współpracownikami oraz neutralności politycznej.
Zgodnie z zapisami kodeksu pracownicy są zobowiązani traktować pracę jako służbę publiczną, której celem nadrzędnym jest dobro wspólnoty samorządowej i każdego klienta z osobna, wykonywać ją z poszanowaniem godności innych i poczuciem godności własnej, przedkładać dobro publiczne nad interesy własne i swojego środowiska, traktować obywateli sprawiedliwie, odrzucając wszelkie dyskryminacje. Urzędnicy muszą także doskonalić swoją wiedzę zawodową i podnosić kwalifikacje. Pracownikom starostwa nie wolno: podejmować żadnych prac kolidujących z obowiązkami służbowymi, angażować się w działania zagrażające prawidłowemu wypełnianiu obowiązków służbowych lub wpływające negatywnie na obiektywność podejmowanych rozstrzygnięć, czerpać z tego korzyści materialnych, być stronniczym oraz ulegać wpływom i naciskom. Kodeks zabrania manifestowania w pracy swoich poglądów i sympatii politycznych. Jednocześnie nakazuje urzędnikom bycie uprzejmym i schludnie ubranym.
Kodeks opublikowany został także na stronie internetowej powiatu pod adresem www.powiatkoscian.pl (kar)
GK nr 35/2005