Magazyn koscian.net
2010-05-18Gazownicy w Kościanie

Od września w kościańskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka zostanie otwarty nowy kierunek - technik gazownictwa. Tym samym Kościan będzie drugim, po Łodzi, ośrodkiem kształcącym w tym zawodzie. To odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje poznańska Wielkopolska Spółka Gazownictwa, która zapewni praktyki zawodowe.
- Mamy też zapewnienie, że młodzież będzie dowożona na praktyki, a firma wyremontuje i wyposaży nam pracownię. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na pracę – informuje Grażyna Jankowska, wicedyrektor ,,Ratajczaka’’, dodając, że egzaminy zawodowe uczniowie będą zdawali w specjalistycznym ośrodku egzaminacyjnym w Łodzi.Uczniowie technikum gazownictwa będą odbywać praktyki zawodowe w specjalistycznych przedsiębiorstwach współpracujących z ,,Ratajczakiem’’. Warto odnotować, że technik gazownictwa zajmuje się: wdrażaniem na szeroką skalę nowoczesnych technik i technologii związanych z zastosowaniem paliw gazowych, ich dystrybucją i rozdziałem, przy równoczesnym podnoszeniu stanu bezpieczeństwa gazyfikowanych terenów; planowaniem, organizowaniem i nadzorowaniem robót związanych z wykonywaniem i eksploatacją sieci i instalacji gazowych; dozorowaniem pracy urządzeń gazowych oraz modernizacją sieci i instalacji gazowych. Młodzież, która wybierze ten kierunek kształcenia będzie się uczyć m.in. podstaw mechaniki, termodynamiki, elektrotechniki i automatyki, dokumentacji technicznej, prac sieciowych
Absolwenci tego kierunku są poszukiwani przez pracodawców szeroko pojętej branż gazowniczej, stanowią kadrę techniczną sektora paliwowo-energetycznego. Kształcenie w tym zawodzie da Ci kwalifikacje umożliwiające zatrudnienie m.in. w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A. oraz w przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych branży gazowniczej – czytamy w ulotce.
Będą mogli podjąć pracę m.in. w firmach zajmujących się budową i utrzymywaniem sprawności sieci gazowych, stacjach gazowych, tłoczniach gazu, magazynach gazu, przedsiębiorstwach montażowych instalacji gazowych, biurach projektowych lub kontynuować naukę na wyższych uczelniach - politechnice, czy Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie.
Jak liczna będzie klasa gazownictwa jeszcze nie wiadomo. Rekrutacja rozpoczęła się 7 maja, a zakończy 21 maja. Dyrekcja szkoły liczy na zainteresowanie gimnazjalistów nie tylko z powiatu kościańskiego, czy Wielkopolski, ale także m.in. z województw zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego. Do tamtejszych gimnazjów bowiem rozesłano informacje o naborze. Przyjezdni będą mogli zamieszkać w internacie. (kar)
GK 19/2010
Zgłaszasz poniższy komentarz:
"rzadki" kierunek; wręcz "porywający"