Edukacja
19 listopada 2024Powiat nagradza za osiągnięcia naukowe i artystyczne
Po raz kolejny Zarząd Powiatu Kościańskiego przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Nagrody te przyznawane są od 2007 roku. Dotychczas otrzymały je 73 osoby.
W tym roku przyznano trzy nagrody za szczególne osiągnięcia naukowe i jedną za szczególne osiągnięcia artystyczne. Nagrody są jednorazowe, a ich wysokość wynosi 1500 złotych.
Nagrodę Powiatu Kościańskiego za szczególne osiągnięcia naukowe otrzymali:
1. Natalia Przewoźniak, studentka II roku studiów uzupełniających magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek: filologia hiszpańska.
2. Michał Idziak, student IV roku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek: prawo.
3. Dawid Bugajewski, student II roku Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek: fizyka.
Nagrodę Powiatu Kościańskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymał:
1. Stanisław Ruszkowski, student III roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kierunek: Instrumentalistyka.
Osobiście z rąk starostów nagrodę odebrał Michał Idziak, podczas uroczystego wręczenia stypendiów dla uczniów i studentów, które odbyło się w piątek, 15 listopada 2024 roku w Kościańskim Ośrodku Kultury.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Struktura administracyjna kraju stworzona jeszcze przez prof Kuleszę . w latach 90-tych, do całkowitej wymiany. I jest to spóźnione o parę dobrych lat. powiaty to relikt przeszłości. Dawno już ich nie powinno być. Ich miejsce powinny zająć duże gminy, które terytorialnie byłyby wielkością dzisiejszego powiatu. Tu uzasadniać wiele nie trzeba . Dużej gminie łatwiej o duże dofinansowania do dużych gminnych inwestycji. Gmin w Polsce nie powinno być więcej niż 350. ( obecnie około 2500). Sąsiadujące gminy mogłyby tworzyć dobrowolnie związku gmin. Mogłyby być to związki jedynie zadaniowe.np. w celu pozyskania dużych dopłat do inwestycji dot wielu gmin. I na tym koniec władzy samorządowej. Liczebność takiej Rady ograniczyć. Maksymalnie 7 osób. Ograniczyć też ilość Urzędów gminy.Do jednego w największym mieście. Dzisiaj 90% spraw załatwia się i tak online Ana te 10% każdy dojedzie , bo każdy w garażu ma auto. Ile oszczędności. Województwa podobnie jak powiaty do likwidacji. A w ich miejsce maks 10 regionów ( czy landów jak kto woli, albo departamentów) A w nich władza regionalna, która byłaby już władzą rządową.. Typowa władza administrująca krajem Żadnych rad tutaj. Ile byłoby oszczędności Ten kraj wymaga odbiurokratyzowania. Dzisiejsze powiaty nie mają żadnych poważnych zadań Zajmują się tzw. pierdołami A te poważne zadania, jak inwestycje drogowe i inne, jeśli się już pojawiają, to mogłaby to przejąć ta duża gmina. Powiaty to typowy pasożyt , który nie ma dochodów własnych , lub ma je ograniczone. Nie byłoby takiej kołomyi jak dzisiaj,że zwykły Kowalski nie wie, np. która droga jest powiatowa, a która gminna.