Wiadomości
15 stycznia 2015Pozostała pamięć
W 75. rocznicę mordu na pacjentach Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie uczczono ich pamięć.
Przy pomniku w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym upamiętniający 534 pomordowanych pacjentów złożono dziś kwiaty i zapalono znicze. Hołd pomordowanym oddali: dyrekcja i pracownicy szpitala z dyrektorem Marianem Zalejskim oraz władze samorządowe miasta z burmistrzem Michałem Jurgą i gminy Kościan z wójtem Andrzejem Przybyłą.
Jerzy Zielonka przybliżył zebranym historię akcji T4, której ofiarami padli chorzy psychicznie. Odurzonych zastrzykami z morfiny ze skopolaminą pacjentów wywożono pomiędzy 15 a 22 stycznia 1940 r. do lasu w okolicach Jarogniewic, gazowano w samochodowych komorach i grzebano w zbiorowych mogiłach.
Od lutego 1940 roku przewieziono do Kościana 2750 pacjentów niemieckich zakładów psychiatrycznych, aby dokonać na nich zagłady w identyczny sposób. Szacuje się, że w szpitalu w Kościanie zginęło co najmniej 3 tys. chorych.
W Kościanie powołano zespół badawczy dla upamiętnienia ofiar tej zbrodni , któremu przewodniczy Marian Zalejski. Patronat nad tą inicjatywą sprawują: Burmistrz Miasta Kościana, ,,Gazeta Kościańska’’ i ,,Wiadomości Kościańskie’’.
Fot. Karina Jankowska / Gazeta Kościańska
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Szkoda, że nie ma już najbardziej zorientowanego w tej sprawie Artura Hojana.