04 Lis 2018
Prąd na budowie. Skąd brać energię na czas prac budowlanych?
Każda budowa wymaga dużych nakładów rozmaitych zasobów - począwszy od materiałów, a na pracownikach budowlanych skończywszy. Nie możemy również zapomnieć o energii elektrycznej niezbędnej do zasilania urządzeń wykorzystywanych przez nas podczas budowy. Jak zapewnić sobie stały dostęp do prądu na działce budowlanej, a jednocześnie zadbać o redukcję kosztów jego wykorzystania?
Skąd brać prąd na budowie?
Każda inwestycja powinna rozpocząć się od zapewnienia funkcjonującej instalacji energetycznej. W tym celu niektórzy inwestorzy wybierają korzystanie z agregatów prądotwórczych. Niestety, przez ograniczoną wydajność i funkcjonalność agregatu prace mogą posuwać się do przodu wolniej, szczególnie jeśli mamy do czynienia z projektem wymagającym korzystania z urządzeń budowlanych, do których zasilenia potrzebna jest większa moc. Kuszące może być również podłączenie się do sieci sąsiada, jednak jest to proceder nielegalny. W większości przypadków konieczne więc będzie wykonanie odpowiednich przyłączy, które pozwolą czerpać media z ogólnodostępnych sieci.
Jak wykonać budowlane przyłącze prądu?
Przyłączenie na stałe do sieci energetycznej jest procesem, który wymaga od nas przejścia przez odpowiednią procedurę mogącą trwać nawet pół roku. Jednak istnieje możliwość szybszego zapewnienia sobie energii elektrycznej na czas trwania prac budowalnych. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy wystąpić do naszego lokalnego dystrybutora o dokonanie przyłącza tymczasowego. Wówczas wykonanie przyłącza odbywa się na podstawie odrębnych warunków, gdzie jedyne wymagane dokumenty stanowią: akt własności działki, plan jej zabudowy oraz wniosek o przyłącze tymczasowe. Następnie musimy zaopatrzyć się w rozdzielnicę budowlaną, a instalacja zasilająca nasz plac budowy winna zostać założona przez elektryka z uprawnieniami. Po odbiorze instalacji przez zakład energetyczny możemy korzystać z przyłącza tymczasowego jedynie w trakcie prac budowlanych. Po zakończonej budowie jesteśmy zobligowani do jego demontażu oraz uruchomienia przyłącza docelowego.
Koszty wykorzystania prądu na budowie
Korzystanie z energii elektrycznej na placu budowy wiąże się z zastosowaniem tzw. taryfy budowlanej. Jest ona zasadniczo droższa od tej, na podstawie której rozliczamy się z dostawcą energii już w trakcie eksploatacji gotowego budynku, ponieważ stawka wzrasta wraz ze wzrostem wybranej przez nas mocy umownej. Dzięki korzystnym planom taryfowym dostępnym za pośrednictwem firm takich jak innogy Polska, można jednak obniżyć koszty zużywanej energii, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy na placu budowy.
Dostosowana do potrzeb klienta taryfa budowlana umożliwia korzystanie z prądu na najkorzystniejszych dla siebie warunkach. Możemy zdecydować się na taryfę jednostrefową (taryfa C11), która oferuje jednakowe koszty prądu przez cały dzień, dzięki czemu nie musimy planować, o jakiej porze dnia chcemy przeprowadzać prace budowalne. Możemy również wybrać jedną z dwóch taryf dwustrefowych (taryfy C12a i C12b), które mogą być lepiej dostosowane do godzin pracy robotników. Taryfa C12a pozwala nam na tańsze korzystanie z prądu w godzinach przed popołudniowych, natomiast C12b oferuje niższe stawki w godzinach porannych i wieczornych oraz między 13:00 a 15:00. To korzystna oferta dla każdego inwestora, który chce rozsądnie gospodarować wydatkami.
Chcąc zapewnić stały dostęp do prądu powinniśmy decydować się na rozwiązania w postaci przyłącza docelowego lub tymczasowego, jeśli zależy nam na czasie. Warto również wybrać rodzaj taryfy budowlanej, która będzie najbardziej adekwatna do naszych potrzeb, tak aby uniknąć nieoczekiwanego wzrostu kosztów całej inwestycji.