Wiadomości
12 grudnia 2018Protest pracowników sądowych
W Sądzie Rejonowym w Kościanie odwołano dziś całą wokandę.
Rozszerza się ogólnopolski protest pracowników sądowych. Dziś objął także kościański sąd. Niemal wszyscy pracownicy są na zwolnieniu lekarskim, co uniemożliwia przeprowadzanie rozpraw. Prawdopodobnie sytuacja taka utrzyma się do końca tygodnia.
Pracownicy sądowi w całym kraju domagają się podwyżki płac o tysiąc złotych. Ponieważ ich żądania od lat są ignorowane, sięgnęli po rozwiązanie zastosowane wcześniej przez policjantów. Nie mając prawa do strajku masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. Związki zawodowe podkreślają, że skala zwolnień wynika z ogromnego przemęczenia pracowników i nie jest formą strajku, lecz „ustawową przerwą w pracy”.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "tego rodzaju protest nie jest żadną drogą do rozwiązania problemu płacowego".
- Szanuję formę protestu niektórych pracowników wymiaru sprawiedliwości polegającą na tym, że w 15-minutowych przerwach wychodzą oni przed sąd i protestują, pokazują swe postulaty. To nie jest dla mnie obojętne. Ale nie mogę zrozumieć, że ktoś może wziąć zwolnienie chorobowe, kiedy nie jest chory – oświadczył wiceminister i dodał, że od kilku miesięcy "funkcjonuje zespół, który ma za zadanie wypracować nowe rozwiązania dotyczące pracowników sądów i już kilka tygodni temu było zaplanowane jego spotkanie na najbliższy poniedziałek 17 grudnia".
Żądania płacowe pracowników sądowych popierają stowarzyszenia sędziowskie. Sędziowie Sądu Rejonowego w Kościanie podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę, w której czytamy:
"Sędziowie Sądu Rejonowego w Kościanie, mając na względzie znaczenie pracy urzędników i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości, wyrażają poparcie dla postulatów płacowych zgłaszanych przez pracowników sądów.
Od 2011 r. wynagrodzenia pracowników sądów nie były waloryzowane, a waloryzacja z 2010 r. ograniczyła się do 1%, co przy wzroście inflacji skutkuje stałym zmniejszaniem realnej wartości wypłacanych wynagrodzeń.
Biorąc pod uwagę doświadczenie kadry urzędniczej i jej zaangażowanie w wykonywanie obowiązków z jednej strony oraz wzrastające koszty utrzymania z drugiej, trudno uznać, aby utrzymywanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie czyniło zadość postulatowi godziwego wynagradzania."
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ale Sędziowie też na L4 ?