Magazyn koscian.net
06 Paz 2015Przez powiat popłynie gaz
Gazociąg łączący gazoport w Świnujściu z Dolnym Śląskiem przebiegać będzie w okolicy Kokorzyna, Krzana, Kobylnik, Ponina, Nacławia, Nielęgowa, Gryżyny, Osieka i Januszewa w gminie Kościan oraz Jurkowa, Czerwonej Wsi i Teklimyśli w gminie Krzywiń.
Wojewoda wielkopolski wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Dotyczy to terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu w Świnoujściu. Inwestycji tej towarzyszyć będzie budowa gazociągu wysokiego ciśnienia 8,4 MPA o średnicy DNI1000 relacji Lwówek - Odolanów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Gazociąg ten będzie miał długość około 170 km i przebiegał będzie przez Wielkopolskę i Dolny Śląsk.
- Mają powstać dwie nitki gazociągu, którym skroplony gaz dostarczany będzie z gazoportu w Świnoujściu. Jedna rura idzie wzdłuż granicy północnej w stronę Gdańska, a druga do Odolanowa. Ta druga nitka biegnie równolegle do starego gazociągu, którym gaz biegnie w drugą stronę, czyli z Odolanowa do Polic - informuje Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan. - Jesteśmy po wstępnych konsultacjach co do przebiegu gazociągu. Są robione badania geotechniczne.
Wniosek obejmuje nieruchomości w powiecie kościańskim, w tym w obrębie: Kokorzyna, Krzana, Kobylnik, Ponina, Nacławia, Nielęgowa, Gryżyny, Osieka i Januszewa w gminie Kościan, Jurkowa, Czerwonej Wsi i Teklimyśli w gminie Krzywiń.
Wykonawcą projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego inwestycji wybranym w wyniku publicznego postępowania przetargowego jest firma ILF Consulting Engineers Polska. Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest jeszcze w tym roku, a przewidywane zakończenie prac budowlanych to rok 2018. Szacunkowa wartość inwestycji to 846,6 mln zł. Przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji dofinansowane jest z Unii Europejskiej, ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. (kar)
Gazeta Kościańska 38/2015
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Może czegoś nie rozumiem, ale jaki jest sens w przesyłaniu gazu do Odolanowa i z powrotem nitkami gazociągu przebiegającego w dwóch kierunkach? Nie można tego jakoś uprościć, aby było to bardziej efektywne ekonomicznie?