Wiadomości
01 lutego 2024Ranking Gmin Województwa Wielkopolskiego
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej ogłosiła wyniku rankingu wielkopolskich gmin opracowywanego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Poznaniu. Wśród gmin naszego powiatu najwyżej sklasyfikowano gminę Kościan.
W rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Wielkopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny.
Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych. Gminy oceniane są w następujących kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi.
Po uwzględnieniu wszystkich wskaźników najwyższą pozycję w rankingu wojewódzkim spośród gmin powiatu zajęła gmina Kościana, i to jej przypadł tytuł Lidera Powiatu Kościańskiego.
Gminy powiatu zajęły następujące miejsca:
Gmina Kościan - 31 miejsce w województwie i 15 miejsce w kategorii gmin wiejskich.
Gmina Czempiń - 41 miejsce w województwie i 16 miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
Gmina Śmigiel - 50 miejsce w województwie i 20 miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
Miasto Kościan - 65 miejsce w województwie i 12 miejsce w kategorii gmin miejskich.
Gmina Krzywiń - 135 miejsce w województwie i 64 miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
W skali województwa liderami zostały gminy: 1. Tarnowo Podgórne, 2. Suchy Las, 3. Kleszczewo. W śród gmin miejskich: 1. Puszczykowo, 2. Czarnków, 3. Luboń. Wśród gmin miejsko-wiejskich: 1. Kórnik, 2. Kleczew, 3. Swarzędz. Wśród gmin wiejskich: 1. Tarnowo Podgórne, 2. Suchy Las, 3. Kleszczewo.
Na zdjęciu: wójt Andrzej Przybyła odbiera przyznany gminie Kościan tytuł Lidera Powiatu Kościańskiego.
Fot. FDR
Lista wskaźników służących do obliczenia syntetycznego wskaźnika rankingowego, obejmuje:
a) Średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
b) Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
c) Średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2020–2022
d) Wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2022 r.
e) Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022 f) Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022 r.
g) Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 – średni wynik w %
h) Saldo migracji krajowych i zagranicznych na 1000 ludności w 2022 r.
i) Wydatki gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2022 r.
j) Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących gmin w 2022 r.
k) Wydatki gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2022 r.
l) Odsetek osób korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
m) Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.
n) Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
o) Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2022 r.
p) Udział nakładów na szkolenia pracowników urzędów gmin i radnych gminy w wydatkach bieżących gmin na administrację publiczną w 2022 r.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Panie Wójcie demokracja demokracją obserwując to co dzieje się w Polsce dochodzę do wniosku iż punkt widzenia demokracji, konstytucji itd zależy od punktu siedzenia, ale ścieżka Kurza Góra - Racot patrząc z tej czy innej strony ciągle jest garbata z wybojami po korzeniach.