Edukacja
15 stycznia 2023Ranking szkół: srebrny Kolberg, brązowy Ratajczak
Perspektywy ogłosiły wyniki dorocznego rankingu liceów i techników. W 25. edycji rankingu Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745).
Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.
Jak wypadły kościańskie szkoły?
I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie zajęło 421 miejsce w kraju i 34 w Wielkopolsce. To nieco niżej niż rok temu (odpowiednio: 402 i 33). Kolberg od lat utrzymuje się w trzeciej dziesiątce w województwie i czwartej setce w kraju, co daje jej prawo posługiwania się tytułem srebrnej szkoły.
Sukces w rankingu odnotowało technikum z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, które w zestawieniu techników zajęło 30 miejsce w Wielkopolsce i 370 w kraju. Daje to szkole prawo posługiwania się brązową tarczą. Rok temu technikum było poza pięćsetką punktowanych szkół.
Metodologia
Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Czy warto kierować się rankingiem?
Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu – tak opisują go organizatorzy.
Trzeba jednak pamiętać, że ranking to tylko uśrednione wyniki osiągnięte przez uczniów. Nie dowiemy się z niego jaki progres zrobili uczniowie podczas czterech lat nauki, jak szkoła wspiera uczniów w rozwoju i jaka panuje w niej atmosfera. Dla wielu te czynniki będą ważniejsze od średniej matematycznej wyników z matury. Biorąc pod uwagę te zastrzeżenia, nie ma wątpliwości, że obecność w pierwszej pięćsetce polskich szkół jest powodem do dumy. Stanowi też pomocną wskazówkę dla uczniów. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kościańska edukacja leci w dół, a wszyscy udają, że jest dobrze... Hitem w tej farsie jest fakt, że kościańskie dzieci uczące się w topowych szkołach w Lesznie czy Poznaniu nie mogą dostać stypendium w rodzinnych stronach bo włodarze zmienili regulamin... Quo vadis kościańska edukacjo? Kto z tych dzieci uczących się po za Kościanem będzie chciał tutaj wrócić i zarządzać oraz rozwijać miasto, gminę czy powiat...