Wiadomości
14 grudnia 2021Rocznica urodzin Stamma
Kościańska „Trójka” świętowała dziś 120. rocznicę urodzin patrona szkoły - Feliksa Stamma
We wtorek, 14 grudnia, w 120. rocznicę urodzin Feliksa Stamma - Patrona Szkoły Podstawowej nr 3, oddano hołd temu wybitnemu sportowcowi i trenerowi. Przed pomnikiem Stamma przy wejściu do szkoły kwiaty złożyli: burmistrz Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący miejskiej rady Dawid Olejniczak, zastępca burmistrza Przemysław Korbik oraz delegacja szkoły. Ponadto w szkole zorganizowano turniej wiedzy o patronie i przygotowano okolicznością wystawę.
Samorządowcy złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą Feliksa Stamma, znajdującą się na budynku przy Plac Niezłomnych, w którym kiedyś mieszkał legendarny trener pięściarstwa.
Zdjęcia z uroczystości: Jacek Olejniczak
Feliks Stamm urodził w Kościanie 14 grudnia 1901 roku w domu przy ulicy Ciemnej (Blindegasse 2). Był synem murarza Antoniego i Antoniny z domu Żak. Miał cztery siostry. W roku 1915 skończył szkołę podstawową w Kościanie. Pracował jako robotnik w szkole i cukrowni. Szansą na wyrwanie się z biedy była zawodowa służba wojskowa, którą pełnił w latach 1919-1939.
Jako plutonowy 7 pułku strzelców konnych w 1924 ukończył Podoficerski Kurs Sportowy w Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportów w Poznaniu, po czym został zatrzymany w szkole jako instruktor. W latach 20. udzielał się równocześnie jako zawodnik, trener i sędzia bokserski. W latach 1923–1926 był zawodnikiem klubu Pentatlon Poznań. Stoczył 13 oficjalnych walk (11 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka) oraz około 30 walk pokazowych.
W 1923 roku utworzył w Kościanie pierwszą szkółkę bokserską, przy TS Fervor. Treningi odbywały się w łaźni szkoły powszechnej. Z uwagi na brak podstawowego sprzętu walczono bez rękawic. Owijanie pięści szmatami nie stanowiło najlepszego zabezpieczenia, stąd często podczas treningów lała się krew. Po oddaniu do użytku ,,sokolni’’ w roku 1930 drużyny bokserskie zawiązały: TG Sokół (w 1930 r.), Związek Harcerstwa Polskiego (w 1932 r.), Związek Podoficerów Rezerwy (w 1934 r.) i Związek Strzelecki (w 1934 r.).
W 1936 r. Feliks Stamm został samodzielnym trenerem polskiej reprezentacji bokserskiej. Pełnił tę funkcję do 1968 r. Jako trener siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (od 1936 do 1968). 14 razy prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych. Wychował kilkudziesięciu bokserów, w tym mistrzów oraz medalistów olimpijskich, świata i Europy.
Zmarł w Warszawie, 2 kwietnia 1976 roku. Pochowany został na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.
Od 1977 r. corocznie w Warszawie odbywa się międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma. W 2018 r. kapituła Nagród Sportowych Polskiego Radia przyznała mu tytuł Trenera Stulecia. W 2019 roku w Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa Stamma.
Jego imieniem nazwano ulice w Budgoszczy, Toruniu, Pruszczu Gdańskim, Bełchatowie i rodzinnym Kościanie.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Pytam, a maseczki gdzie ? już pandemii nie ma ? dzieci narażacie ?