Wiadomości
13 Sty 2021Ruszyły szczepienia
W powiecie kościańskim będzie pięć punktów powszechnego programu szczepień przeciw COVID-19. Dlaczego tak mało?
Dotąd zarejestrowano w Polsce około 6 tysięcy punktów szczepień przeciw COVID-19, z czego w Wielkopolsce 500, a w powiecie kościańskim 5.
Dlaczego tak mało? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ tyle przychodni zdecydowało się prowadzić szczepienia. Zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd to sami lekarze decydują o przystąpieniu do programu szczepień. Być może mała liczba zgłoszeń wynika z wymagań jakie stawia NFZ.
W powiecie kościańskim początkowo zatwierdzono dwa punkty szczepień w Krzywiniu i po jednym w Kościanie, Czempiniu i Śmiglu. Kilka dni temu z listy zniknęła placówka w Czempiniu. Wczoraj, dzięki zaangażowaniu się burmistrza gminy w poszukiwaniu przychodni mogącej przystąpić do programu, Czempiń znów pojawił się na mapie punktów szczepień.
Powszechne szczepienia będą prowadzone w następujących punktach (stan na 13 stycznia 2021):
- Kościan: SIGMA-MED M. J. Gładkowscy, M. R. Łukaszyk Spółka Jawna, ul. Sierakowskiego,
- Czempiń: Centrum Medyczne Vita – Med, ul. Kościańskie Przedmieście 2B.
- Śmigiel: Przychodnia Lekarza Rodzinnego Polaszek, Werner Spółka Jawna, ul. Skarzyńskiego
- Krzywiń: R. Błażeczek-Matyaszczyk, M. Waliszka-Machowiak Spółka Jawna, ul Gen. Chłapowskiego oraz NZOZ KAMED Szczepaniak Katarzyna Indywidualna Praktyka Lekarska, ul. Gen. Chłapowskiego.
Problem małej liczby punktów dostrzega dyrektor kościańskiego szpitala SP ZOZ. Jak podaje dzisiejsza „Gazeta Kościańska” ZOZ rozważa uruchomienie szóstego punktu szczepień.
- Prace koncepcyjne mamy zaawansowane. Jeśli uda nam się pokonać wszystkie przeszkody, na jakie trafiamy, to niewykluczone że na początku marca będziemy mogli rozpocząć szczepienia osób z etapu pierwszego – powiedział „GK” Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie.
Szpital od tygodnia prowadzi szczepienia medyków z powiatu i innych osób z grupy zero. W minionym tygodniu zaszczepiono 90 osób, w tym zaplanowano 360 szczepień. Łącznie w szpitalu zaszczepionych zostanie 800 osób.
Kto, kiedy i gdzie?
Od 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja dla seniorów powyżej 80. roku życia.
Od 22 stycznia, rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70. roku życia.
Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
Rejestrować się będzie można na trzy sposoby: u lekarza POZ, przez Internetowe Konto Pacjenta oraz telefonicznie przez darmową infolinię 989.
Szacuje się, że do 31 marca będzie można wykonać w Polsce od 3 do 3,2 mln szczepień. Oznacza to, że w każdym z 6 tysięcy punktów tygodniowo zaszczepionych będzie 30 osób (6 dziennie). Będą to wyłącznie seniorzy powyżej 70 roku życia.
Od 15 stycznia każdy dorosły może zgłosić przez formularz online chęć zaszczepienia się. Uwaga! Jeśli osoby powyżej 70 lat, nie wypełniają formularza zgłoszenia. Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia nie jest rejestracją na szczepienie.
Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu Gazety Kościańskiej
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jak zwykle w razie problemów organizacyjnych i w ogóle ze szczepieniami, winne będą władze samorządowe. Taka jest strategia rządu programu pt Narodowy Program Szczepień.