Wiadomości
10 Kwi 2023Siwki w Borowie. Dziedzictwo kulturowe regionu
Tradycyjnie w pierwszy dzień Wielkanocy grupa mieszkańców Borowa, w tym roku wzmocniona grupą rekonstrukcyjną z Mosiny, przemierzała sołectwo kultywując tradycję „Siwków”.
Pomimo nieprzychylnej aury, wielu mieszkańców sołectwa wyległo przed posesje witać przybyszy. W Poniedziałek Wielkanocny borowskie siwki pomagają mieszkańcom Mosiny kultywować wielowiekową tradycję, biorąc udział w wydarzeniu organizowanym przez tamtejszy ośrodek kultury. Podczas korowodu kwestowano na rzecz małej Hani. Udało się zabrać 3650 zł.
Zdjęcia z Borowa: Zygmunt Kramek
SIWKI
Siwki (siwek) – tradycyjny pochód przebierańców, który odbywa się w okolicach Świąt Wielkanocnych, najczęściej w Niedzielę Wielkanocną, ale też w Poniedziałek Wielkanocny. Pomimo że skład grupy w różnych rejonach Wielkopolski nie jest stały, pewne postaci są kluczowe dla pochodu: grupa kominiarzy, chłop z babą, niedźwiedź, policjanci oraz grajkowie. Do niezbędnego rytuału należy „murzenie”, to jest smarowanie twarzy napotykanych po drodze dziewcząt substancją sporządzoną z kremu i sadzy. Siwki są wyrazem niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Autor zapomniał dodać, że tradycyjnie na koniec siwki babę grzmocą. Taka jest tradycja:)