Wiadomości
22 kwietnia 2019Spotkanie z Henrykiem Wujcem
Kościański Ośrodek Kultury i Gazeta Kościańska zapraszają na drugie spotkanie z cyklu „30. W samo południe. Wolność.”
Po kwietniowym spotkaniu z ks. Kazimierzewem Sową organizatorzy cyklu „30. W samo południe. Wolność” zapraszają na spotkanie z Henrykiem Wujcem - działaczem opozycji w czasach PRL, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, byłym doradcą Prezydenta RP do spraw społecznych.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 4 maja, o godzinie 16. Bezpłatne wejściówki można odebrać w KOK. Liczba miejsc ograniczona.
- Wespół z „Gazetą Kościańską” przypominamy atmosferę czasu przełomu i zapraszamy do dyskusji o trzydziestoleciu wolności – mówi Janusz Dodot, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury.
Od roku przełomów dzielą nas trzy dekady. Wystarczająco dużo, aby dla wielu stał się jedynie datą z podręcznika historii i wystarczająco mało, by nadal budził gorące emocje uczestników pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Wyborów, które miały przebudzić pogrążone w apatii społeczeństwo.
Pod koniec lat osiemdziesiątych rozbita opozycja przestała być głównym problemem władz. Stała się nim niewydolna gospodarka. Reglamentowano najpotrzebniejsze do życia produkty. System sprzedaży na kartki obejmował mięso, mąkę, masło, cukier, kaszę, ryż, słodycze, benzynę. Pomimo ponurych doświadczeń stanu wojennego w 1988 roku robotnicy znów strajkowali. Domagali się podwyżek płac i poprawy zaopatrzenia. Fala protestów objęła cały kraj. We władzach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej górę wzięli pomysłodawcy porozumienia się z opozycją. Włączenie jej do współrządzenia miało uspokoić nastroje i zdjąć część odpowiedzialności z winnych takiej sytuacji. Próba naprawy systemu zakończy się jego błyskawicznym rozkładem, czego przystępując do obrad Okrągłego Stołu władza nie przewidziała.
Podjęta przez reżim komunistyczny w Polsce próba naprawy systemu zakończyła się jego demontażem. Przykład Polaków zmobilizował do działania społeczeństwa w pozostałych krajach obozu sowieckiego. Jesienią 1989 roku runął w Berlinie mur symbolizujący podział Niemiec i świata.
Wydarzeniom sprzed trzech dekad poświęcony jest cykl „30. W samo południe. Wolność”. Elementem spajającym organizowane przez KOK i „GK” spotkania jest grafika nawiązująca do słynnego plakatu wyborczego „Solidarności” z roku 1989 autorstwa Tomasza Sarneckiego. Ten z kolei nawiązywał do plakatu reklamującego jeden z najsłynniejszych westernów w historii kina ,,W samo południe” Freda Zinnemanna z 1952 r. Na plakacie umieszczono szeryfa granego przez Gary Coopera, z przypiętym nad gwiazdą znaczkiem „Solidarności” i trzymającego w ręku kartkę z napisem „Wybory”.
Ostatnim wydarzeniem cyklu będzie koncert grupy Sztywny Pal Azji, która zagra w Kościanie w trzydziestą rocznicę wyborów – 4 czerwca 2019 roku. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Trzydzieści lat później ten sam naród sprzedaje wolność z 500 złotych.