Magazyn koscian.net
22 Kwi 2015Sprawdź pogodę w... wodociągach
Dzięki stacji meteo w Kościanie można sprawdzić pogodę w mieście, a dzięki detektorowi burzowemu upewnić się czy nie nadchodzą wyładowania atmosferyczne. Te dwie nowe usługi uruchomiły Wodociągi Kościańskie.
Oba zainstalowała jeszcze w marcu firma ECOCLIMA z Katowic. Testy trwały kilka dni. Na stronie internetowej Wodociągów Kościańskich pod adresem www.wodociagi-koscian.pl, w zakładce pogoda, dostępne są dwie nowe funkcje: stacja meteo i detektor burzowy. Dostępna jest już darmowa aplikacja na smartfony. Automatyczna stacja meteo mierzy temperaturę i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, prędkość, porywy i kierunek wiatru, opady deszczu sumując dobowo, miesięcznie i rocznie. Dodatkowo jest wyposażona w ogrzewany deszczomierz, który umożliwia pomiary opadów również w zimie. Wszystko to mierzone jest przez urządzenie zamontowane na budynku Stacji Uzdatniania Wody na Łazienkach.
- Oprócz odczytów są też wykresy pokazujące 24-godzinne zmiany temperatury, wilgotności, prędkości wiatru, ciśnienia. Można też zobaczyć skrajności danego dnia, miesiąca i roku. Model, który mamy w Kościanie jest najwyższej klasy – informuje Maciej Kowalski, automatyk Wodociągów Kościańskich zapewniając, że dane publikowane na stronie są podane przejrzyście, więc nikt nie powinien mieć kłopotów z ich odczytem. - Urządzenie wyposażone jest w zintegrowaną, innowacyjną jednostkę czujnika, która łączy w zbiornik opadów, czujniki temperatury i wilgotności powietrza, jak również wiatromierz. Czujniki są dokładne i mierzą temperaturę z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza, a wilgotność do 3%. Dane aktualizowane są co dziesięć minut.
- To interesujące informacje również dla pracowników oczyszczalni czy przepompowni ścieków, bo praca tych obiektów zależy od tego czy wpływają do niej wody opadowe, a tym samym obciążenie jest większe. Ułatwia nam też zaplanowanie prac w terenie, jak na przykład wymiana przyłączy - dodaje Dariusz Wójcik, prezes Wodociągów Kościańskich, przyznając, że obie nowości, o których informowano kościaniaków podczas Światowego Dnia Wody, spotkały się z dużym zainteresowaniem.
Detektor burzowy jest systemem czujników odpowiednio ze sobą sprzężonych, który ma za zadanie wykrywanie wyładowań atmosferycznych. Za jego pomocą można sprawdzić na obszarze do 100 km czy występują tam burze, czy dotrą do miejsca, w którym się znajdujemy i jaką będą miały siłę. Detektor pozwala także prześledzić ile wyładowań atmosferycznych wystąpiło na minutę, które z nich uderzyły w ziemię, a które pojawiły się tylko w powietrzu.
- Zamontowane w Kościanie urządzenie jest czternastym detektorem w Polsce i pierwszym w Wielkopolsce. Jest to ultranowoczesne urządzenie. To odbiornik fal długich z warstw chmur. Wykrywa ładunki burzowe już na poziomie tarcia o siebie chmur. Zasięg radaru to 400 kilometrów, lecz my ustawiliśmy go na 100 kilometrów – wyjaśnia automatyk Kowalski. – Są dwie mapy burzowe. Na pierwszej widać wyładowania, a na drugiej – w trapezie o różnych kolorach - miejsce gromadzenia się burzy. W zależności od intensywności komórki burzowej jej kolor zmienia się od jasnoniebieskiego poprzez żółty, pomarańczowy do białego.
Oprócz map na stronie znajdują się statystyki z ostatniej doby, które zawierają dane z 400-kilometrowego obszaru, statystyki z ostatnich 10 minut i wykres aktywności burzowej. (kar)
Gazeta Kościańska 15/2015
Zgłaszasz poniższy komentarz:
mam ją już od tygodnia :) troche nie czytelna