Magazyn koscian.net
16 stycznia 2018Studniówk@ z ManuFUNKturą
Kościańska grupa ManuFUNKtura zadebiutowała w filmie. W ,,Studniówce’’, bo o tym obrazie mowa, zabrzmiał ich utwór ,,Chodź na parkiet’’. Muzycy zagrali też epizodyczne role. ,,Studniówk@’’ weszła na ekrany kin 5 stycznia
O ManuFUNKturze pisaliśmy na łamach ,,GK’’ wielokrotnie. Przypomnijmy, że zespół działa od 2008 r. Początkowo grali same covery. Potem odważyli się napisać coś od początku do końca swojego. Pierwszy koncert zagrali w styczniu 2009 r. na koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Czaczu. Właśnie wtedy zaprezentowali kilka własnych utworów. Początkowo byli zespołem bez nazwy, potem nazywali się Musztardowy Lepkościomierz i Funkometr. Ostatecznie stanęło na chwytliwej ManuFUNKturze, która pojawiła się z gry słownej. Mają na koncie płytę demo zatytułowaną ,,Funky Musk’’ i wydaną z pomocą Urzędu Miasta Kościana demówkę „Polish Live Funk Session vol. 1”. Muzykują, bo to lubią i chcą grać jak najwięcej. Mówią o sobie: luźne chłopaki. Zespół można usłyszeć na koncertach plenerowych i klubowych w całej Polsce. Bawią na nich publiczność autorskimi utworami wymieszanymi z coverami dobrze znanych artystów takich jak James Brown, czy Earth Wind and Fire. Od trzech lat regularnie występują na Brejkdans Taniec Połamaniec w Piotrkowie Trybunalskim - imprezie z 20-letnim stażem, promującej kulturę hiphopową, a w szczególności taniec break dance. Ostatni raz w Kościanie zagrali w ubiegłym roku podczas wrześniowego koncertu z cyklu ,,Gramy w Szklarni’’. Mają nadzieję, że wkrótce znów wystąpią w okolicy. Właśnie dopinają terminarz tegorocznych koncertów. Informacje o działalności grupy znaleźć można na ich fanpage’u na Facebooku.
Skład zespołu wciąż się zmienia. Obecnie grają w nim: Łukasz Kraśnicki (wokal), Maciej Pawlak (gitara), Maciej Ratajczak (bas), Jakub Lipiak (perkusja), Dawid Olendzki (piano), Robert Rzeźnik (trąbka), Petro Galushka (saksofon). Za realizację dźwięku odpowiedzialny jest Cyprian Szymczak. Każdy z nich oprócz grania pracuje zawodowo.
- Skład się nieco wymieszał. Część muzyków odeszła, a doszli inni. Nie lubimy nudy - stwierdza basista Maciej Ratajczak, na co dzień nauczyciel języka angielskiego. – Oprócz mnie, z ojców założycieli w zespole jest jeszcze Maciej Pawlak. Łukasz został na wokalu, bo to nasz frontman, lokomotywa napędzająca nasz skład. Spędzamy razem czas w sali prób, ale też spotykamy się prywatnie.
Wkrótce otworzą nową salę prób. Będzie to ich trzecie lokum. Najpierw ćwiczyli w piwnicy domu przy ul. Marcinkowskiego, a potem przenieśli się na ul. Bernardyńską. Teraz remontują pomieszczenie, w którym oprócz nich próby będą odbywały także zespoły Grandpas i Flow Garden.
Kinowy debiut
,,Studniówk@’’ weszła na ekrany polskich kin w miniony piątek (5 stycznia). To nowa młodzieżowa produkcja, w której główne role zagrali młodzi, nieznani jeszcze aktorzy. Oprócz nich na ekranie pojawili się m.in. Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Daniel Olbrychski, Piotr Rogucki, Robert Gonera, Stefano Terrazzino. ,,Studniówk@’’ jest komedią, opowiadającą o przygotowaniach do studniówki, które pochłaniają uwagę licealistów do tego stopnia, że kompletnie zapominają o szkolnych obowiązkach. Film pokazuje świat młodzieżowych słabości i życiowych wyborów z perspektywy wielu charakterów.
W filmie zabrzmiał autorski utwór ManuFUNKtury „Chodź na parkiet’’ w gościnnym wykonaniu Ewy Kłosowicz, odtwórczyni jednej z głównych ról. Scenariusz do filmu napisała, pochodząca z Gołanic, Marta Leone, a oprawę graficzną stworzyła Bianka Fórmanowska. W wyborze muzyki do filmu pomógł Arkadiusz Dudkiewicz. W ścieżce dźwiękowej ,,Studniówki’’ wykorzystano m.in. utwory One Direction, Avici, Mesajah, Kamila Bednarka, Czerwonych Gitar.
Zdjęcia do filmu zaczęły się już w 2011 r. Powstawał on etapami. Reżyserowi ,,Studniówki’’ Alessandro Leone bardzo spodobał się utwór ,,Chodź na parkiet’’ i postanowił włączyć go do ścieżki dźwiękowej. Nie musiał zbyt długo przekonywać do tego autorów piosenki napisanej w 2010 r. W listopadzie 2017 r. muzycy otrzymali propozycję, by na nowo zarejestrować utwór w studio nagrań. Przez trzy dni nagrywali w Escape Studio w Poznaniu pod okiem Jacka Rychłego i Łukasza Kaczmarka. Ponadto część muzyków ManuFUNKtury można obejrzeć na dużym ekranie, bo zagrali w filmie epizodyczne role.
- Zagrali zespół. Mieli przede wszystkim ładnie wyglądać, a to im świetnie wychodzi - zdradza basista, dodając, że na planie koledzy spędzili około czterech dni. On sam nie brał udziału w zdjęciach do filmu. - Co ciekawe, w pierwszej wersji wykorzystanego w filmie utworu ,,Chodź na parkiet’’, zagrał jeden perkusista. Na pierwszych zdjęciach był drugi perkusista, na drugich - trzeci, a wersję studyjną nagrywał czwarty. Mimo przeciwności losu robimy swoje. Tworzymy zżytą rodzinę, i w zależności od potrzeby dobieramy skład.
Tuż przed premierą kościaniacy zakończyli zdjęcia do promującego ,,Studniówkę’’ teledysku. Ujrzał on światło dzienne 3 stycznia. Można w nim zobaczyć zarówno kadry z filmu, jak i muzyków ManuFUNKtury. Zdjęcia rejestrowano w poznańskim Escape Studio. W ten sposób powstał drugi teledysk do tego samego utworu.
- Ten projekt filmowy ciągnął się dość długo, ale cieszę się, że się w niego zaangażowaliśmy, bo to pozwoli nam się pokazać, promować zespół, naszą muzykę i miasto, z którego pochodzimy - podkreśla Maciej Ratajczak. - Była to dla nas frajda i dobra zabawa. Podeszliśmy do tego projektu spontanicznie i z luzem, czyli tak jak lubimy najbardziej. Traktujemy to jak przygodę i wciąż niedowierzamy, że wzięliśmy w tym udział. Miło, że ktoś pomyślał, że można z nas coś wyciągnąć, że nie jesteśmy tylko zwykłymi grajkami. Sami jesteśmy ciekawi efektu końcowego. Każdy z nas ma oczekiwania, ale wolimy o nich nie mówić, żeby nie zapeszać. Mamy nadzieję, że doda nam to wiatru w żagle. Nie ma obaw, że woda sodowa uderzy nam do głów, bo traktujemy wszystko z przymrużeniem oka, mamy dystans do siebie i tego co robimy. Staramy się szerzyć dobrą energię.
Muzyków ManuFUNKtury nie zabrakło na czwartkowej premierze w Warszawie.
Impreza miała miejsce w Mulitkinie w Złotych Tarasach, zaproszeni byli na nią wszyscy twórcy i autorzy filmu. Prelegentem przed projekcją filmu był znany polski stand-uper Michał Kempa, który w swoisty sposób wprowadził zebranych widzów do filmu oraz opowiedział o reżyserze, producentach i innych osobach odpowiedzialnych za film. Następnie członkowie zespołu wraz ze zgromadzoną publicznością wzięli udział w premierowym pokazie filmu oraz uroczystym bankiecie zorganizowanym z tej okazji.
- No, to nasz pierwszy czerwony dywan i ściankę mamy już za sobą, teraz nic tylko czekać na następne - śmieją się muzycy.
KARINA JANKOWSKA / Gazeta Kościańska