Edukacja
18 listopada 2022Szczygieł w Tlenowni

Mariusz Szczygieł zachwycił czytelników, a czytelnicy, prowadzący i Tlenownia zachwycili Mariusza Szczygła.
Nieczęsto zdarza się, aby na spotkaniu z pisarzem, organizowanym przez gminną bibliotekę, sala pękała w szwach. Tym bardziej sala widowiskowa. Sztuka ta udała się 15 listopada w Czempiniu, gdzie na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Czesława Przygodzkiego gościł Mariusz Szczygieł.
Spotkanie z cenionym reportażystą i pisarzem prowadził Maciej Kuhnert, którego po spotkaniu Szczygieł nazwał Aniołem Stróżem.
- Prawie zawsze prowadzący moje spotkania autorskie są przygotowani. Ale ten, którego przedwczoraj postawiła przede mną Biblioteka Publiczna im. Czesława Przygodzkiego w Czempiniu wydał mi się ucieleśnieniem Anioła Stróża. Wiedział o mnie wszystko! – napisał na swoim facebookowym profilu Mariusz Szczygieł.
Podczas spotkania gość opowiadał o swoich książkach i fascynacjach zawodowych, o pracy w polsatowskim talk-show, o rodzinie, miłości do Czech i sensie życia. Odpowiadał także na pytania czytelników. Zapewniając, że nie jest to kurtuazja, zachwycał się zrewitalizowaną Tlenownią.
- Budynek Tlenowni, w którym znajduje się biblioteka wymiata! Czempiń ma centrum kulturalne na poziomie Nowego Jorku. Gratuluje władzom! – napisał Szczygieł w relacji na FB.
Reklama siedziby biblioteki i centrum kultury na profilu cenionego pisarza była niespodziewaną wartością dodaną do bardzo udanego wieczoru.
Zdjęcia ze spotkania: BP w Czempiniu
MARIUSZ SZCZYGIEŁ reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma” za którą zdobył literacką nagrodę Nike, oraz Nike czytelników. Laureat nagrody Nike 25-lecia. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Bibliografia:
Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, wyd. I)
Gottland (2006, wyd. I)
Kaprysik (2010)
Zrób sobie raj (2010)
Láska nebeská (2012)
Projekt: prawda (2016)
Nie ma (2018)
Osobisty przewodnik po Pradze (2020)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Wielka szkoda, że na Kościan.net nie było informacji. Gdybyśmy wiedzieli o tym spotkaniu, to wtedy naprawdę sala pekalaby w szwach, a tak pękamy z wściekłości, że info z najlepszym obecnie pisarzem jest jak musztarda po obiedzie. Tlenownia popraw się.