Magazyn koscian.net
16 Gru 2017Tajemnice z historii Czempinia

„Śladami naszej przeszłości” - to kolejna książka poświęcona historii Ziemi Czempińskiej. Jej autorami są Stanisław Wiśniewski i Katarzyna Marciniak-Helińska
W swojej książce autorzy sięgnęli po wspomnienia osób starszego pokolenia. Rozmowa z nimi o trudnych czasach drugiej wojny światowej wywoływała głębokie emocje.
„Gdy ludzie tamtych lat odchodzą, każdy unosi ze sobą cząstkę historii, której często nie da się odtworzyć. Starajmy się ją ocalić, dopóki nie jest za późno.” - napisali w słowie wstępnym Stanisław Wiśniewski i Katarzyna Marciniak-Helińska.
Książkę otwierają opowieści o trzech patronach miasta – św. Michale Archaniele, św. Wawrzyńcu i św. Nepomucenie. Figury tych trzech postaci zostały zniszczone przez hitlerowców. Okupanci nie oszczędzali także czempińskiego kościoła. Podzielił on losy innych polskich świątyń. Stał się magazynem wyposażenia wojska i miejscem przechowywania zagrabionych dóbr kultury.
Zbigniew Lewandowicz podzielił się wspomnieniami dotyczącymi czempińskiej poczty. Dzięki jego staraniom na fasadę budynku powróciło godło Polski. W 1939 roku orzeł został skuty. W 1995 roku na budynku umieszczona została płaskorzeźba wykonana w piaskowcu.
Autorzy książki przypomnieli historię niepozornego budynku przy ul. Ratuszowej w Czempiniu, który był wykorzystywany jako przejściowe więzienie. (…) jak mówią mieszkańcy pobliskich domów, kiedy przyłoży się ucho do ściany słychać cichy szloch i płacz więzionych, którzy w swych modlitwach prosili Boga o pomoc.” - czytamy w książce o przeszłości Czempinia.
W dalszej części można przeczytać o czempińskich wiatrakach, zawiłych losach wsi: Srocko Wielkie, Bieczyny i Sierniki, a także krzyżu stojącym niegdyś przy drodze prowadzącej do Głuchowa, ostatnim dziedzicu ze Srocka Wielkiego, dworku i leśniczówce w Bieczynach. Autorzy książki wrócili to tajemnicy zegarów z kościelnej wieży i cudownej Madonny z Dzieciątkiem z czempińskiego kościoła. Udało im się także rozwikłać zagadkę ludzkich szczątków znalezionych przy torach kolejowych w Czempiniu. Okazało się, że w tym miejscu pochowano niemieckiego żołnierza. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Czaupiń - chińska wioska spod znaku liścia rabarbaru