Wiadomości
24 lutego 2021Terapia w komfortowych warunkach

Prawie 9 milionów złotych kosztowała budowa Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu w Wojewódzkim Centrum Neuropsychiatrycznym im. Oskara Bielawskiego w Kościanie.
Oddział powstał w miejsce willi nr 5, w której do końca marca 2018 roku działał oddział neurologii. Powodem jego likwidacji były rosnące wymagania stawiane szpitalom prowadzącym takie oddziały. Jednym z nich było stworzenie przy neurologii oddziału udarowego, czego szpital neuropsychiatryczny nie był w stanie zrobić z przyczyn finansowych i organizacyjnych.
Po zamknięciu oddziału budynek nie był użytkowany. Zapadał decyzja o zagospodarowaniu go na potrzeby Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu. W 2019 roku samorząd województwa wielkopolskiego przyznał szpitalowi na ten cel dotację w wysokości 8 790 000 złotych. Prace trwały nieco ponad rok. Budynek był gotowy jesienią 2020 roku. Oddział został tam przeniesiony w grudniu. Inwestycja pochłonęła prawie 9 000 000 złotych. Brakującą kwotę szpital wygospodarował z własnych środków.
- Dofinansowanie do tej inwestycji było bardzo duże. Czasu na jej realizację było niewiele. W 2019 roku, w ciągu trzech miesięcy musieliśmy wydać prawie trzy miliony złotych. Po Oddziale Neurologii zostało kilka ścian. Reszta została rozebrana prawie do zera. Na gruncie starego budynku dobudowaliśmy część murów i podnieśliśmy kondygnację. Mamy parter i użytkowe poddasze. Budynek w stu procentach może być wykorzystywany do udzielania świadczeń – mówi Piotr Zborowski, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-technicznych Wojewódzkiego Centrum Neuropsychiatrycznego w Kościanie. – Wcześniej oddział funkcjonował w budynku Harmonii. Ograniczała nas tam przestrzeń. Teraz możemy myśleć o zwiększeniu kontraktu i zwiększenie liczby miejsc na tym oddziale.
W budynku są sale przeznaczone do terapii grupowej, gabinety lekarskie, szatnie, łazienki, kuchnia i pralnia dla pacjentów. Zadbano także o część socjalną dla personelu oddziału. Obiekt architektonicznie wpisuje się w otoczenie. Dach jest kryty dachówką ceramiczną. Zastosowano także cegłę klinkierową. Projekt był uzgadniany z konserwatorem zabytków. (h)
Tak wyglądał oddział przed przebudową
Stan obecny
Stan obecny
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Po terapii w takich komfortowych warunkach aż miło będzie spłacić dług państwu - w postaci akcyzy.