Wiadomości
11 czerwca 2021Tygiel kultur w Racocie
W niedzielę odbędzie się druga impreza z cyklu ,,Racot. Tygiel kultur’’. Organizowane co dwa lata spotkania mają przypomnieć historię tej nietuzinkowej miejscowości i jej zróżnicowanie kulturowe
W stulecie utworzenia oficjalnej siedziby prezydenckiej w Racocie organizatorzy przypomną okoliczności tamtych wydarzeń. Obejrzeć będzie można plenerową wystawę poświęconą pierwszej dekadzie istnienia II RP i funkcjonowaniu Ziemi Kościańskiej w obrębie Wielkopolski i Polski. Wspólnym mianownikiem będą dzieje Europy w latach 1918-1928. Przybliżone zostaną również relacje polsko-holenderskie i polsko-niemieckie. Tegoroczna edycja została dofinansowana przez samorząd województwa wielkopolskiego.
- Chcemy opowiedzieć ciekawą historię tego miejsca w nieco inny sposób, pokazać zróżnicowanie kulturowe, współistnienie Polaków, Niemców i Holendrów, a także zachęcić do zainteresowania się dziejami Racotu i regionu – mówi dr Emilian Prałat, społeczny opiekun zabytków powiatu kościańskiego i prezes Fundacji ,,Bonum Adipisci – Dążyć do Dobra’’.
O godz. 14.30 w kościele p.w. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego w Racocie rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne pod hasłem „Pamięć i pojednanie”, które poprowadzą wspólnie: pastor Waldemar Gabryś i ks. Stanisław Tokarski. Po jego zakończeniu, około godz. 15.15, będzie można usłyszeć recital organowy prezentujący utwory polskie, holenderskie i niemieckie.
O godz. 16 w parku przypałacowym nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej prezydentom Ignacemu Mościckiemu i Stanisławowi Wojciechowskiemu, ich wizytom w Racocie i historii prezydenckiej siedziby. Organizatorzy liczą, że dokonają tego potomkowie obu prezydentów. Dwadzieścia minut później na dziedzińcu honorowym przed pałacem rozpocznie się część oficjalna, podczas której przypomniana zostanie historia utworzenia siedziby prezydenckiej i głos zabiorą zaproszeni goście. Tę część zakończy wizyta prezydenta, który jak przed stu laty zajedzie przed pałac bryczką, gdzie zostanie oficjalnie przywitany i wygłosi krótką przemowę. W roli prezydenta (Mościckiego czy Wojciechowskiego niech pozostanie tajemnicą) wystąpi Arkadiusz Wesołek.
O godz. 17 przed pałacem będzie można wysłuchać koncertu muzycznego zatytułowanego „To był świat w zupełnie starym stylu”. Zabrzmią utwory XX-lecia międzywojennego i przeboje muzyki rozrywkowej. Organizatorzy zachęcają do zabrania koców i wygodnego rozłożenia się na trawniku przed pałacem.
Na godz. 18 zaplanowano zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego wraz z przewodnikiem. Zajrzeć będzie można do pałacu, powozowni i piwnic, gdzie będzie można obejrzeć schron prezydencki. W zależności od zainteresowania utworzone zostaną dwie lub trzy 20-osobowe grupy. Ponadto obejrzeć będzie można plenerową wystawę okolicznościową, która rozmieszczona zostanie wokół dziedzińca. Dla najmłodszych zostaną przygotowane warsztaty plastyczne z Anną G. Miler, podczas których dzieci wykonają maski w stylu 20-lecia międzywojennego art deco, secesji. Tegoroczną imprezę zakończy „Trismak”, czyli degustacja.
W związku z pandemicznymi obostrzeniami konieczna jest rejestracja osób, które zechcą wziąć udział w tym wydarzeniu. Formularz rejestracji dostępny jest na stronie www.bonum.adipisci.pl. Zapisy przyjmowane są do 11 czerwca. Organizatorzy liczą, że w imprezie weźmie udział maksymalnie 250 osób.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
INICJATYWA OK, ALE REJ . OSOB , KTORE ZECHCA WZIAC UDZIAL W TYM WYDARZENIU TO JAKAS PARANOJA/TRACA CENZURA/