Wiadomości
29 kwietnia 2015Uczczą pamięć bohatera
Obchody setnej rocznicy urodzin harcmistrza Floriana Marciniaka zaplanowano na najbliższy weekend w Czempiniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Uroczystości upamiętniające naczelnika Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 9 w Gorzycach. To w tej podczempińskiej wsi urodził się Florian Marciniak. Na godz. 11 zaplanowano mszę w intencji Ojczyzny i pamięci harcmistrza. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele parafialnym w Czempiniu. O godz. 12 uczestnicy uroczystości przemaszerują na Zielony Rynek. Na godz. 12.30 zaplanowano główną część uroczystości z odsłonięciem miejsca pamięci harcmistrza Floriana Marciniaka. O godz. 20 na Rynku w Czempiniu odbędzie się capstrzyk.
W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin harcmistrza zaplanowano także szereg imprez towarzyszących. Dla mieszkańców gminy Czempiń grać będzie Kapela Podwórkowa Regent. W godz. 10 – 18 na targowisku Mój Rynek czynny będzie Pchli Targ. Nad Olszynką powstanie miasteczko harcerskie. W godz. 14 – 18 będzie można zdobywać tam harcerskie sprawności i zapoznać się z Harcerską Pocztą Polową. O godz. 14 ruszy gra miejska „W cieniu Szarych Szeregów”. Godzinę później harcerze przystąpią do turnieju o Puchar Burmistrza Czempinia. Rozgrywki odbędą się na Orliku przy gimnazjum w Borowie. O godz. 17 na scenie przy gimnazjum zagra zespół Wartaki. Na godz. 18 zaplanowano tam Przegląd Piosenki Harcerskiej. Ostatnim akcentem rocznicowych obchodów będzie niedzielny koncert patriotyczny w hali sportowej Herkules przy gimnazjum w Borowie. Początek o godz. 17. (h)
* * *
Florian Marciniak urodził się 4 maja 1915 roku w Gorzycach pod Czempiniem. Maturę zdał w Poznaniu. Tam też studiował prawo tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem. W 1938 był najmłodszym harcmistrzem w ówczesnym ZHP. We wrześniu 1939 roku przedostał się do Warszawy. Został mianowany komendantem Wojennego Pogotowia Harcerzy. W przededniu kapitulacji Warszawy – 27 września 1939 – otrzymał nominację na naczelnika Szarych Szeregów. Wywarł istotny wpływ na program wychowawczy i sposób działania tej organizacji. 6 maja 1943 roku został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy poznańskiego gestapo. Działaczom niepodległościowym nie udało się go odbić. 18 lutego 1944 roku harcmistrz został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. 20 lub 21 lutego 1944 roku został tam zamordowany. 11 listopada 2006 roku Floriana Marciniaka pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Chwała bohaterom!