Edukacja
18 listopada 2013Uczniowie napiszą encyklopedię
Uczniowie z 226 szkół podstawowych opracowują hasła Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Są wśród nich uczniowie z Kościana, Jerki i Śmigla.
W projekcie „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” bierze udział 226 wielkopolskich szkół podstawowych, w tym trzy z powiatu kościańskiego: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Kościanie, Szkoła Podstawowa im. Melchiora Wańkowicza w Jerce oraz Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu.
W każdej szkole 20 uczniów czwartych, piątych i szóstych klas, podzielonych na zespoły, poszukuje najciekawszej – historycznej lub żyjącej - postaci ze swojej gminy. W czasie zajęć pozalekcyjnych stworzą autorską multimedialną notę, popartą badaniami i poszukiwaniami źródeł. Efekt końcowy? Do czerwca 2015 roku powstanie dostępna dla wszystkich „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan”, opisanych ze względu na ich miejsce urodzenia.
- Wierzymy, że „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopola” to projekt, który da uczniom i nauczycielom poczucie, że biorą udział w budowaniu doskonałego narzędzia promocji regionu – narzędzia stworzonego w całości przez nich. W encyklopedii pojawią się noty biograficzne, zdjęcia, filmy i wywiady opisujące ponad 1800 najwybitniejszych Wielkopolan – mówi Ewa Superczyńska, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
- Podczas pracy nad encyklopedią młodzież ma korzystać z nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia. To również szansa na wyposażenie szkoły w najnowszy sprzęt komputerowy. - W każdej z 226 szkół powstanie laboratorium projektowe z laptopami i tabletami, oraz szkolna serwerownia, a cały budynek zostanie objęty siecią bezprzewodową, zapewniającą dostęp do Internetu, zasobów szkoły oraz zasobów serwerowni regionalnej – informuje Łukasz Rumatowski, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.
Do nowego wyzwania przygotowują się również nauczyciele, którzy w najbliższych dniach wezmą udział w specjalnych szkoleniach.
O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u www.facebook.com/projekt.cdew