Magazyn koscian.net
20 marca 2018Ulice i matematyka
Minęło 10 lat od uchwalenia planu remontów kościańskich ulic. W 2008 roku ponad połowę ulic miała nawierzchnię gruntową. Jak jest dziś?
Realizacja uchwalonego w 2008 roku Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowych dotyczącego ulic nieutwardzonych jest na półmetku. Co roku z listy znika przynajmniej jedna pozycja.
Priorytet
Rozpoczęcie procesu przebudowy dróg gruntowych było jednym z priorytetów dla władz samorządowych miasta po wyborach w 2006 roku. Na początku 2008 roku ruszyły prace związane z nakreśleniem planu działania na kolejne lata. Funkcjonował wówczas Wieloletni Plan Inwestycyjny. W praktyce nie był on realizowany. Jego założenia każdego roku uaktualniano. Dokument porządkował tylko zadania inwestycyjne, które zostały w nim ujęte. Tymczasem drogi gruntowe pozostawały jedną z największych bolączek dla mieszkańców miasta. Dziury i błoto były na porządku dziennym.
W sierpniu 2008 roku Rada Miejska Kościana pochyliła się nad projektem Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowych. W dokumencie określono kolejność przebudowy dróg gruntowych. Lista liczyła aż sześćdziesiąt pozycji.
- Poprzez taki projekt uchwały chcemy powiedzieć mieszkańcom, kiedy mogą spodziewać się realizacji tych ulic. Młodsze czy starsze – wszystkie mają prawo być zrobione – mówił wówczas burmistrz Kościana Michał Jurga. - Ulice nieutwardzone to jest nasz priorytet.
Wśród radnych pojawiły się wówczas głosy krytyczne. Radny Bronisław Frąckowiak plan uznał za mało ambitny, ponieważ nie nakreślono w nim ram czasowych. Karol Pawlak wskazywał na brak konsultacji społecznych z mieszkańcami. Mimo uwag Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych został przyjęty do realizacji. Na przebudowę ulic w 2008 roku przeznaczono cztery miliony złotych.
Ulice i matematyka
Do określenia kolejności inwestycji drogowych użyto specjalnie opracowanego wzoru. Pod uwagę wzięto dwa czynniki: okres oczekiwania na utwardzenie drogi w latach oraz współczynnik rentowności społecznej. Na drugi element składały się: liczba mieszkańców zameldowana na ulicy na pobyt stały i długość ulicy na odcinku nieutwardzonym.
Dane dotyczące długości ulic pochodziły z opracowania „Inwentaryzacja dróg gminnych”. Liczbę mieszkańców na danej ulicy ustalono na podstawie wypisu z ewidencji ludności. Okres oczekiwania na utwardzenie nawierzchni ustalono zestawiając daty pierwszego zameldowania i nadania nazwy ulicy. Pod uwagę brano datę wcześniejszą.
Matematyczny wzór miał wyeliminować konflikty na linii mieszkańcy – władze miasta. W planie uwzględnione zostały wszystkie osiedla. Odstępstwem od reguły były drogi, na przebudowę których wcześniej została wykonana dokumentacja projektowa. Kolejność jednak została uporządkowana według wzoru.
Na półmetku
Po niespełna dziesięciu latach realizacja Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowych w Kościanie jest na półmetku.
- Opracowanie planu było podyktowane stworzeniem przejrzystych kryteriów dotyczących kolejności budowy dróg. Chodziło o to, żeby inwestycje nie były uzależnione od jakichkolwiek nacisków. Wraz z uchwaleniem planu skończyły się spekulacje i dyskusje. Mieszkańcy mają jasność, która ulica będzie budowana – mówi Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana. - Gdy podczas spotkań z mieszkańcami pojawiają się pytania o remonty dróg, przypominamy o planie. Nie wszyscy muszą o nim wiedzieć. Celowo nie określiliśmy w nim ram czasowych. Inwestycje są uzależnione od wysokości środków zabezpieczonych w budżecie.
Mieszkańcy konkretnych ulic nie mają wpływu na termin ich przebudowy. Na etapie opracowywania projektów konsultowane są z nimi natomiast kwestie techniczne dotyczące zieleni, parkingów, przejść dla pieszych, czy progów zwalniających.
- Plan jest konsekwentnie realizowany. Co roku jakieś ulice są przebudowywane. Są takie, które mają kilometr. Są też takie, które mają dwieście metrów. Zdarzało się, że w ciągu roku przebudowaliśmy tylko jedną drogę gruntową. Nigdy nie zdarzyło się natomiast, żebyśmy nie wykonali żadnej – podkreśla wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak. - Postęp widać na osiedlach. Nawet jeżeli ktoś mieszka jeszcze przy ulicy gruntowej, to po dziurach pokonuje już krótszy odcinek.
W trakcie opracowywania jest dokumentacja projektowa dla ul. Topolowej, która jest w planie na miejscu 30. Odstępstwa od planu zdarzają się, ale to rzadkie przypadki. Na przebudowę czeka ul. Modrzewiowa, która znajduje się na miejscu 16. Przed realizację tej inwestycji konieczne jest wykonanie kanalizacji deszczowej na ul. Łąkowej, która jest drogą powiatową. Ze względu na budowę osiedla na terenie dawnej fabryki mebli, władze miasta odłożyły w czasie przebudowę ul. Pogodnej (32). Ma ona być realizowana wraz z ul. Fabryczną, która dziś ma nawierzchnię z trylinki. Odłożona w czasie zostanie także przebudowa ul. Towarowej (31), na której prowadzone są dziś prace związane z modernizacją linii kolejowej E-59.
Przebudowa blisko 30 ulic gruntowych trwała prawie 10 lat. Ile czasu potrzeba, żeby zrealizować wszystkie inwestycje?
- Budowa pozostałych ulic znajdujących się na liście nie potrwa kolejne dziesięć lat – uważa wiceburmistrz Kasprzak. - Pójdzie to szybciej. W ostatnich latach budżety miasta były mocno determinowane przez środki europejskiej. Tak dużych pieniędzy już pewnie nie będzie.
W mieście powstają nowe ulice. Nie są one jednak wpisywane do Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowych. Biorąc pod uwagę przyjęte kryteria, i tak znalazłyby na końcu listy.
Przebudowa ulic z nawierzchnią gruntową to nie jedyne inwestycje drogowe realizowane w Kościanie. Władze miasta udzielają pomocy finansowej na przebudowę dróg powiatowych. W porozumieniu z Kościańską Spółdzielnią Mieszkaniową przebudowano łącznik pomiędzy ulicami Północną i Czempińską.
Przykład dla innych
- Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych obowiązuje od dziesięciu lat. Myślę, że możemy mówić o sukcesie. Wiele samorządów poszło w nasze ślady – podkreśla Piotr Ruszkiewicz.
Z doświadczeń władz samorządowych Kościana skorzystała gmina Czempiń. W 2013 roku podobne rozwiązanie przyjęto tam dla miejskich ulic. Po czterech latach władze gminy ponownie pochyliły się nad kolejnością przebudowy dróg gruntowych. W tym roku plan zaktualizowano. Do końca kadencji opracowany ma być plan dla terenów wiejskich. W 2016 roku Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych przyjęto w gminie Kościan. (h)
GAZETA KOŚCIAŃSKA
Przebudowane ulice
1. ul. Dąbrowskiego
2. ul. Reymonta
3. ul. 2- go Października
4. ul. Nowowiejskiego
5. ul. Kątna
6. ul. Korczaka
7. ul. Kasprowicza
8. ul. Wschodnia
9. ul. Krzywa
10. ul. Reja
11. ul. Niemcewicza
12. ul. Kopernika
13. ul. Klonowa
14. ul. Pszenna
15. ul. Bukowieckiej
16. ul. Modrzewiowa
17. ul. Akacjowa
18. ul. Maya
19. ul. Taczanowskiego
20. ul. Wierzbowa
21. ul. Sienkiewicza
22. ul. Krótka
23. ul. Fabiańczyka
24. ul. Orląt Polskich
25. ul. Wojska Polskiego
26. ul. Marciniaka
27. ul. Podgórna
28. ul. Boczna
29. ul. Stamma
30. ul. Rezerwy Skautowej
Ulice do przebudowy
31. ul. Towarowa
32. ul. Pogodna
33. ul. Topolowa
34. ul. Żółtowskiego
35. ul. Kochanowskiego
36. ul. Iwaszkiewicza
37. ul. Słowackiego
38. ul. Prusa
39. ul. Czempińska
40. ul. Jodłowa
41. ul. Kraszewskiego
42. ul. Bojanowskiego
43. ul. Bednarkiewicza
44. ul. Winowicza
45. ul. Jesionowa
46. ul. Cisowa
47. ul. Jęczmienna
48. ul. Cedrowa
49. ul. Sosnowa
50. ul. Aleja Lipowa
51. ul. Balcera
52. ul. Wojciechowskiego
53. ul. Wichrowa
54. ul. Rolna
55. ul. Świerkowa
56. ul. Gryczana
57. ul. Wiatraczna
58. ul. Uczniowska
59. ul. Promienista
60. ul. Żarnowa
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Na ulicy malinowej chodniki sa w plakanym stanie.ludzie chodza jezdnia bo pochodniku spacer grozi kontuzja