Wiadomości
17 stycznia 2024W najbliższą niedzielę: wielkie kolędowanie w KOK
Kościański Ośrodek Kultury zaprasza na XXII edycję koncertu "Śpiewamy Kolędy i Pastorałki". Wstęp wolny.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2024 r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej KOK. Wstęp wolny.
Wystąpią:
Stowarzyszenie Chór Męski ARION - Kościan
Chór Męski „ARION” został założony w 1924 roku, a jednym z założycieli był organista Kościoła Farnego Stanisław Józef Wojciechowski, który był pierwszym dyrygentem chóru. W swoim repertuarze posiada pieśni świeckie, patriotyczne, żołnierskie, ludowe, religijne, posiada bogaty zbiór kolęd i pastorałek. Chór występuje głównie na terenie miasta Kościana i powiatu kościańskiego podczas świąt i uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym. Występował poza granicami kraju w Watykanie, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Francji i Litwie.
W swoich zbiorach posiada dwie nagrane płyty wraz z innymi chórami kościańskimi. W 2009 r. z okazji 85-lecia Chóru wykonano film „Z dziejów kościańskiego ARIONU”, który obejmuje lata 1924-2009 r. W styczniu 2013 r. wydano książkę autorstwa arionisty Romana Potoka „Stowarzyszenie Chór Męski ARION w Kościanie 1924-2011”.
Wśród osiągnięć, odznaczeń i wyróżnień należy wymienić tylko niektóre z nich:
1971 r. - IV miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Kraśniku Lubelskim,
1986 r. - zdobycie Srebrnej Liry w Rydzynie,
1986 r. - Nagroda Twórcza Miasta Kościana,
1990 r. - Srebrna Maska Orfeusza zdobyta na Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wlkp.,
2009 r. - Nagroda Miasta Kościana – statuetka „KOŚCIAN DZIĘKUJE” przyznana w dowód uznania za zasługi dla rozwoju chóralnego i kulturalnego,
2009 r. - Złota Odznaka Honorowa z Laurem przyznana przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, w dowód uznania za wieloletnią i aktywną działalność muzyczną.
2014 r. - odznaczono Chór medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej
Dyrygentem Chóru jest Pan Janusz Maćkowiak, a Prezesem Chóru Bronisław Frąckowiak
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. dr Józefa Surzyńskiego w Kościanie
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. dr Józefa Surzyńskiego działa od 1990 roku tj. od momentu powstania szkoły. W pierwszych latach prowadzony był przez Panią Joannę Szwarc, następnie przez Dyrektora szkoły Mariana Michałowicza. Od 1996 roku chór prowadziła Pani Magdalena Kozierska, a później absolwentka naszej szkoły Pani Klaudia Woźniak. Obecnie prowadzi go Pani Michalina Cienkowska. Chór tworzą uczniowie klas od IV do VI cyklu sześcioletniego oraz od II do IV cyklu czteroletniego w ramach obowiązkowego przedmiotu. Zespół bierze czynny udział w życiu koncertowym szkoły, miasta i gminy Kościan. Angażuje się we współpracę z Kościańskim Ośrodkiem Kultury poprzez udział w imprezach kulturalnych związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki, Dniach Kościana, koncertach kolędowych. W 2006 i 2008 roku chór został laureatem III miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Repertuar zespołu obejmuje utwory jedno i wielogłosowe kompozytorów różnych epok – od renesansowych po współczesne.
Kościański Chór Kameralny
Chór w obecnej konfiguracji istnieje od grudnia 2023 i jest na etapie ustaleń organizacyjnych dotyczących swojej działalności. Tymczasowa nazwa robocza to Kościański Chór Kameralny. Dyrygentem chóru jest Grzegorz Szumnarski.
Towarzystwo Śpiewu HARMONIA Śmigiel
Chór istnieje od 1893 r. 2 lutego 2023 r. minęła 130 rocznica działalności chóru. Pomysłodawcą, założycielem oraz pierwszym dyrygentem był Alojzy Wojciechowski. Od 1991 r. do dnia dzisiejszego funkcje dyrygenta pełni Pan Piotr Majer. Prezesem chóru od 2021 r. jest Pani Anna Jakubiak lider wielu inicjatyw i koordynator projektów realizowanych przez chór. Od 1978 r. „Harmonia” działa przy obecnym Centrum Kultury w Śmiglu. Na bogaty repertuar chóru składają się pieśni narodowe, religijne, estradowe i biesiadne.
W swym dorobku na niwie śpiewaczej „Harmonia” może poszczycić się:
- Medalem za zasługi dla Miasta i Gminy Śmigiel - przyznanym w 1995 r.,
- Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ"
- Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” IX 2022 r.
- Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego IX 2022 r.,
- Odznaką Honorową Złotą z Brylantem Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie III 2023 r.
Członkowie chóru brali udział w Festiwalach „Zakochani w Surzyńskim” zorganizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z Muzyką do Ludzi”. W październiku 2022 r. chór brał udział w XXIV Leszczyńskim Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego „Wielogłos muzyczny na chóry”.
Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze HARFA
Historia zorganizowanych grup śpiewaczych, zespołów, chórów na Ziemi czempińskiej sięga XVII wieku, o czym świadczą stare zapisy kronikarskie oraz ówczesne wydawnictwa prasowe takie jak: „Śpiewak Polski", „Gazeta Polska", czy starodruki nutowe. Przewodnią rolę w tworzeniu chórów mieli miejscowi kapłani i organiści, którzy skupiali wokół siebie osoby zdolne wokalnie i przejawiające chęć wielbienia Boga i Ojczyzny śpiewem. Już w roku 1884 ks. Franciszek Nowak założył Koło Śpiewackie zrzeszając młodzież żeńską i męską. W 1909 r. proboszcz czempiński ks. Infułat Karol Kiełczewski rejestruje chór w Polskim Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu jako Towarzystwo Śpiewu. Spadkobiercą i kontynuatorem tych pięknych tradycji muzyczno-śpiewaczych jest Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze „HARFA", które utrzymuje bliskie kontakty na niwie śpiewaczej z wieloma chórami z Kościana, Śremu, Mosiny, Śmigla, Poznania oraz z chórami zrzeszonymi w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Wielkopolskim Związku Chórów i Orkiestr.
W zbiorach archiwalnych znajduje się wiele dowodów bogatej przeszłości.
· Ustawy Towarzystwa Śpiewu z 1909 r.
· sztandar z 1910 r.
· stare pieczęcie i odznaczenia
· 6 tomów kronik
· sztandar z 1999 r.
· 8 wydawnictw książkowych
· nagrania płytowe audio i DVD
· stroje organizacyjne
Chór posiada status prawny w KRS-ie i P.Z.CH. i O. Rok 2024 jest rokiem wielkiego Jubileuszu 140-lecia istnienia zorganizowanego śpiewu na ziemi czempińskiej, który zawsze towarzyszył w naszej kulturze i był trwałym budulcem narodowego dziedzictwa. Dyrygentem jest mgr Anna Rymaniak, a funkcję prezesa pełni Pan Stanisław Wiśniewski.
W repertuarze „Harfy” znajdują się pieśni patriotyczne, ludowe oraz sakralne, które chór prezentuje podczas uroczystości państwowych i kościelnych, koncertów okolicznościowych oraz podczas przeglądów i konkursów. Na koncie chóru znajdują się Pasma od Brązowych po Złote oraz liczne odznaczenia. Chór HARFA koncertuje w niemal całej Polsce. Do zaprzyjaźnionych chórów należą: Sursum Corda ze Zgorzelca, Amber Singers z Rewala oraz Soul Sanok z Podkarpacia.
Towarzystwo Śpiewu LUTNIA im. Zygmunta Cichockiego w Kościanie
Chór ,,Lutnia" powstał 20.01.1876 r. w Kościanie. Jest jednym z najstarszych, działających bez przerwy, chórów amatorskich w Polsce. W 1952 roku patronat nad chórem przyjął Powiatowych Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Kościanie, którą sprawuje do dnia dzisiejszego. W 2011 roku chór otrzymał za swą działalność najwyższe wyróżnienie miasta Kościana statuetkę ,,Kościan dziękuje”. 15 października 2011 roku podczas obchodów jubileuszu 135-lecia chór otrzymał nowy sztandar, oraz przyjął imię długoletniego dyrygenta ś.p. druha Zygmunta Cichockiego. Otrzymał również za swoją działalność artystyczną z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2016 roku podczas jubileuszu 140-lecia chór otrzymał najwyższe oznaczenie śpiewacze ,,Złotą Odznakę z Brylantem”. Towarzystwo Śpiewu Lutnia im. Zygmunta Cichockiego koncertowało w kraju i zagranicą, również w Watykanie przed obliczem papieża św. Jana Pawła II. Dyrygentem jest pani Katarzyna Swinarska
niedziela, 21 stycznia 2024 r., godz. 16.00
sala widowiskowa KOK
Wstęp wolny
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo KOK za wszystkie koncerty i imprezy organizowane. Dużo się dzieje dobrego w tej instytucji. Dobry dyrektor przy wsparciu urzędu na czele z Panem Burmistrzem. Tak trzymać