Magazyn koscian.net
21 Lut 2017W trosce o dobro dzieci
Jak rozpoznać, że wobec dziecka jest stosowana przemoc? W jaki sposób interweniować, gdy dziecku dzieje się krzywda? Na czym polega przemoc seksualna? - odpowiedzi na takie pytania udzielono odpowiedzi podczas piątkowej konferencji „Dziecko krzywdzone” w Kościańskim Ośrodku Kultury
Konferencja była wspólną inicjatywą Starostwa Powiatowego Urzędu Miejskiego, Komendy Powiatowej Policji i Samorządowego Przedszkola nr 2 w Kościanie. Sala Kościańskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Z zaproszenia na spotkanie skorzystały osoby, które na co dzień mają kontakt z dziećmi: nauczyciele oraz pracownicy placówek oświatowych, ośrodków pomocy społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Jest wiele dzieci, które doświadczają różnych form przemocy. Naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi na takie dzieci i pomoc im – podkreśliła na wstępie Izabela Czerwińska z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.
- Zła wokół nas jest bardzo wiele. Niekiedy krzyczy. Powinniśmy potrafić rozpoznać ten krzyk, szczególnie gdy dotyczy najmniejszego człowieka, jakim jest dziecko. Temu ma służyć dzisiejsza konferencja. Wspólnie możemy zastanowić się, co zrobić, żeby zło wobec najmłodszych wyeliminować – podkreślił burmistrz Kościana Michał Jurga. - Jesteśmy wdzięczni za podjęcie tego tematu paniom Izabeli Czerwińskiej z Komendy Powiatowej Policji i Beacie Zielonce, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 2 w Kościanie. To dzięki nim możemy się spotkać i rozmawiać.
Zastępca komendanta powiatowego policji w Kościanie podinsp. Przemysław Mieloch przypomniał akty prawne, które odnoszą się wprost do dzieci. Mówił o Konwencji Praw Dziecka przyjętej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Polska ratyfikowała ją w 1991 roku. Zwrócił także uwagę na ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka i przepisy Konstytucji.
- Wprost do dziecka odnosi się artykuł 72 Konstytucji: „Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.” Ten przepis zobowiązuje nas do tego, żeby dbać o dziecko, pozwalać mu na właściwy rozwój, reagować, a od władzy publicznej domagać się by eliminowała wszystko co złe w jego rozwoju – mówił Przemysław Mieloch.
W programie konferencji były trzy wykłady specjalistów. Tomasz Posłuszny z Fundacji Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej mówił o sygnałach świadczących o stosowaniu przemocy wobec dziecka. Wykład Jolanty Graczyk Ogdem z Komitetu Praw Dziecka zatytułowany był „Przemoc wobec dzieci – diagnoza, interwencja”. Anita Boratyn-Podeszwa, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej Rozmowa w Poznaniu mówiła o przemocy seksualnej. Wykład dotyczył objawów wykorzystywania, pracy z ofiarą i profilaktyki. (h)
GK 8/2016
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Byłam na tym spotkaniu ale czuję niesmak. Mój mąż jako dziecko został skatowany z innym chłopcami przez innych chłopców. Wszystko na polecenie komendanta obozu- teraźniejszego burmistrza Kościana. Do dziś przeżywa traumę i rana wciąż odżywa na nowo. Mój niesmak gdyż spotkanie "Dziecko krzywdzone" było pod patronatem burmistrza i sam brał w nim udział. Czy pamięta tamto zdarzenie. które do dziś żyje w dorosłym mężczyźnie? Dla podniesienia się psychicznego czasem wystarczy zwykłe przepraszam.